Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najpowszechniejszych form zapobiegania nieplanowanej ciąży. Mechanizm ich działania opiera się hormonalnym blokowaniu owulacji, czyli jedynego momentu w trakcie cyklu miesiączkowego, podczas którego może dojść do zapłodnienia. Mogą również zmieniać właściwości śluzu szyjki macicy, przez co transport plemników w drogach rodnych kobiety staje się utrudniony.
Wyróżniamy preparaty dwuskładnikowe, zawierające w swoim składzie pochodną progesteronu i estrogenu, dwóch żeńskich hormonów odpowiadających za cykl miesiączkowy, a także preparaty jednoskładnikowe, które zawierają w sobie jedynie pochodną progesteronu.
Należy mieć to na uwadze, ponieważ w zależności od rodzaju tabletek zmienia się sposób ich przyjmowania.
Spis treści
Schemat zażywania tabletek:
W przypadku tabletek dwuskładnikowych przyjmowanie rozpoczynamy od pierwszego dnia cyklu miesiączkowego, kontynuujemy przez 21 dni, po czym następuje siedmiodniowa przerwa. Ósmego dnia przyjmujemy kolejną tabletkę. W trakcie przerwy powinno wystąpić krwawienie. Nawet jeśli z jakiegoś powodu ono nie wystąpiło (i w takiej sytuacji należy skontaktować się z ginekologiem), po siedmiodniowej przerwie wracamy do przyjmowania tabletek według wyżej opisanego schematu.
Tabletki jednoskładnikowe przyjmujemy nieprzerwanie podczas całego cyklu, przez 28 dni, nie robiąc żadnych przerw. Po skończeniu jednego blistra tabletek od razu zaczynamy przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych z kolejnego.
Czy ważna jest stała i określona pora?
Tak! Szczególnie, w przypadku przyjmowania tabletek jednoskładnikowych. Aby zachować ich prawidłowe działanie, powinny być przyjmowane każdego dnia o dokładnie tej samej godzinie. Tabletki jednoskładnikowe mają niewielką tolerancję błędu, wynoszące od jednej, do maksymalnie trzech godzin.
Tabletki dwuskładnikowe zachowują swoje działanie do 12 godzin, dlatego w przypadku przeoczenia wieczornej godziny przyjmowania tabletki, dopuszczalne jest przyjęcie jej rano bez szkody na skuteczności jej działania.
Rada ułatwiająca kontrolę nad przyjmowaniem doustnej antykoncepcji:
· Pomocne będzie ustawienie alarmu w telefonie, szczególnie w dwóch, trzech pierwszych miesiącach ich stosowania, zanim pamiętanie o przyjęciu tabletki stanie się rutyną.
Rano czy wieczorem?
Pora przyjmowania tabletek nie wpływa na ich skuteczność. Pacjentka powinna wyznaczyć taką godzinę, aby w przypadku jej trybu życia udało się jak najbardziej wyeliminować ryzyko pominięcia antykoncepcji.
Co zrobić, gdy przeoczyło się godzinę?
Co drugiej pani zdarzyło się kiedyś pominąć tabletkę antykoncepcyjną. Postępowanie oraz skutki zależą od tygodnia, w którym do tego doszło.
1) Jeśli pominęłaś tabletkę antykoncepcyjną w pierwszym tygodniu ich przyjmowania, musisz zażyć kolejną tak szybko, jak to możliwe, a następnie przyjąć kolejną o stałej porze. Nawet w przypadku, jeśli jednego wiąże się to z przyjęciem dwóch tabletek jednego dnia.
*Uwaga! Jeśli czas od pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu przekroczył 24 godziny, a w ciągu tygodnia występował kontakt seksualny, pojawia się zwiększone ryzyko zajścia w ciążę. Przy braku dodatkowego zabezpieczenia warto będzie skontaktować się z ginekologiem.
2) W przypadku pominięcia tabletki w drugim tygodniu terapii hormonalnej również przyjmujemy ją tak szybko, jak sobie o tym przypominamy, a następnie wracamy do stałej pory przyjmowania pozostałych tabletek. Przez kolejne 7 dni wskazana będzie dodatkowa metoda antykoncepcji.
3) Pomijając tabletkę w trzecim tygodniu cyklu przy założeniu, że od wyznaczonej pory minęło kilka godzin, należy przyjąć tabletkę i w kolejnych dniach dokończyć opakowanie. Jeśli minęło więcej niż 24 godziny, postępowanie znacząco się zmienia: należy dokończyć opakowanie, a następnie bez robienia przerwy (w przypadku tabletek dwuskładnikowych), rozpocząć nowe.
*Niektóre tabletki dwuskładnikowe działają w schemacie 21 tabletek aktywnych + 7 tabletek placebo. Jeśli przyjmujesz właśnie ten rodzaj, powinnaś pominąć tabletki placebo i zacząć od razu nowy blister.
Pamiętaj! Każdorazowo, w przypadku pominięcia stałej pory przyjmowania tabletki zalecane jest stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej takich jak prezerwatywa.
W przypadku doustnej antykoncepcji hormonalnej regularność jest niesamowicie ważna. Jeśli nie jest to jednorazowy problem, warto będzie skontaktować się z ginekologiem, który może zaproponować zmianę antykoncepcji na taką, która nie wymaga codziennej pamięci.