Okres pandemii sprawia, że możemy spotkać się z pewnymi utrudnieniami w dostępie do ginekologa. Kwarantanna, jak i izolacja dotyka również personel medyczny, dlatego nasz gabinet ginekologiczny może zostać na pewien czas zamknięty. W tej sytuacji pacjentki, przyjmujące antykoncepcję hormonalną zastanawiają się, kto może wystawić receptę na tabletki antykoncepcyjne. Gdzie szukać pomocy? Czy lekarz rodzinny może przepisać tabletki antykoncepcyjne?
Spis treści
Kto może wypisać receptę na środki antykoncepcyjne?
Rozpoczynanie leczenia tabletkami antykoncepcyjnymi jest domeną lekarza ginekologa. Tabletek antykoncepcyjnych nie powinno się włączać bez badania ginekologicznego i oceny ogólnego stanu pacjentki. Przed rozpoczęciem terapii hormonalnej należy również ocenić ewentualne przeciwwskazania do niej.
Wywiad i badanie ginekologiczne pozwala na indywidualne dobranie odpowiedniego typu antykoncepcji hormonalnej (tabletki jednoskładnikowej, tabletki dwuskładnikowej, plastrów hormonalnych, czy też krążków dopochwowych). Z tego względu, rozpoczynanie i wprowadzanie antykoncepcji hormonalnej powinno być przeprowadzone przez ginekologa, który ma możliwość zbadania narządu rodnego i potwierdzenia możliwości stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Jednak przedłużenie rozpoczętej już antykoncepcji hormonalnej można zrealizować u każdego lekarza. Warto posiadać zaświadczenie od ginekologa, na którym lekarz znajdzie rodzaj antykoncepcji jaką stosujemy, wraz z nazwą preparatu. Jest to dla lekarza cenna informacja i potwierdzenie rozpoczęcia leczenia hormonalnego przez lekarza ginekologa.
Antykoncepcja hormonalna – przeciwwskazania
Antykoncepcję hormonalną stosuje się nie tylko w celu regulacji i kontroli urodzeń, ale również w celu leczenia niektórych stanów, takich jak zaburzenia hormonalne, endometrioza, czy trądzik. Jednak nie każda kobieta może stosować tabletki, plastry, czy też aplikatory dopochwowe.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, do przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej należy:
- okres ciąży;
- rak piersi;
- otoskleroza – czyli choroba błędnika, powodująca upośledzenie słuchu (przeciwwskazanie to dotyczy preparatów zawierających estrogeny);
- czynna i przebyta zakrzepica;
- cukrzyca z towarzyszącymi zmianami naczyniowymi;
- wiek kobiety powyżej 35 roku życia, w przypadku, gdy pacjentka pali powyżej 15 papierosów dziennie;
- niekontrolowane, nieodpowiednio leczone nadciśnienie tętnicze;
- sytuacje, gdy wskazane jest długotrwałe unieruchomienie (jest to czynnik sprzyjający pojawieniu się zakrzepicy);
- występowanie u pacjentki trombofilii – czyli skłonności do pojawienia się zakrzepicy.
Lekarz ginekolog, podczas kwalifikacji do włączenia antykoncepcji hormonalnej przeprowadza z pacjentką dokładny wywiad, którego celem jest między innymi wykluczenie powyższych przeciwwskazań. Należy pamiętać, że idealna antykoncepcja powinna być skuteczna, ale i również bezpieczna dla pacjentki.
Czy lekarz rodzinny może przepisać plastry i tabletki antykoncepcyjne?
Lekarz rodzinny może przepisać zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i plastry. Przedłużanie antykoncepcji hormonalnej jest możliwe przez każdego lekarza. Lekarz rodzinny może wypisać receptę na wszystkie dostępne w Polsce formy antykoncepcji hormonalnej: tabletki, plastry hormonalne, jak i krążki dopochwowe. W sytuacji, gdy kobieta ma już dobrany odpowiedni rodzaj antykoncepcji hormonalnej, nie istnieje konieczność każdorazowego badania ginekologicznego, dlatego lekarz rodzinny może wystawić recepty na taką antykoncepcję. Należy pamiętać, że lekarz rodzinny nie wypisze tabletek antykoncepcyjnych po raz pierwszy, gdyż wprowadzanie antykoncepcji hormonalnej wymaga konsultacji ginekologicznej. Co więcej, receptę na plastry i tabletki antykoncepcyjne można również otrzymać bez wychodzenia z domu – drogą konsultacji internetowej (e-wizyty). W dobie pandemii koronawirusa jest to dla wielu kobiet szczególnie wygodne rozwiązanie.