Wystawianie i dostęp do e-recept online -wszystko co musisz wiedzieć

lekarz z e-receptą

Dostęp do leków bez konieczności stania w kolejce, czyli wszystko co musisz wiedzieć o e-receptach postaramy się wytłumaczyć w poniższym artykule. E-recepta to rewolucja w polskiej służbie zdrowia, która na dobre zagościła w publicznych i prywatnych placówkach zdrowotnych. Od 8 stycznia już praktycznie każdy lekarz ma obowiązek wystawiania recepty właśnie w takiej formie, dlatego warto nadrobić zaległości i przekonać się, że e-recepta to naprawdę wygodny wynalazek.

Czym są recepty online?

E-recepta to elektroniczny dokument wystawiany przez lekarza, mający na celu zastąpienie znanej nam wszystkim, jej papierowej wersji. Plany na wprowadzenie takiego rozwiązania pojawiły się już lata temu, jednak do powszechnego użytku weszła na początku stycznia 2020 roku. Do realizacji e-recepty potrzebny jest nam 4-cyfrowy kod, pod którym kryje się ogólnopolski system medyczny. Umożliwia on przesyłanie informacji od lekarza specjalisty, do farmaceuty w aptece. W obecnych czasach, kiedy cyfrowe rozwiązania upraszczają niemal każdą płaszczyznę naszego życia, wprowadzenie e-recept wydaje się być ogromną wygodą i zaoszczędzeniem dużej ilości czasu.

Czy można zamówić receptę przez internet?

W związku z dynamicznym rozwojem telemedycyny – jak najbardziej takie rozwiązanie jest możliwe! Nie wychodząc z domu, w nie więcej niż 15 minut, możesz z łatwością otrzymać przedłużenie recepty na obecnie przyjmowane leki. Pacjenci coraz częściej korzystają z medycznych konsultacji internetowych lub telefonicznych. W takim przypadku również, po postawieniu diagnozy, lekarz może wypisać e-receptę na niezbędne leki.

Co będzie potrzebne do otrzymania e-recepty przez internet?

Tak naprawdę, nie musisz robić nic, oprócz umówienia się na internetową wizytę. Dotyczy to oczywiście osób, które są w ogólnie dobrym stanie zdrowia, bez niepokojących, zagrażających  życiu objawów. Podczas takiej wizyty, po podaniu numeru PESEL oraz wypełnienia formularza z wywiadem lekarskim, lekarz wystawi e-receptę i wyśle Ci ją w pliku PDF. Aby ją zrealizować możesz pokazać farmaceucie ekran telefonu lub podać 4 cyfrowy kod recepty wraz ze swoim numer PESEL. Receptę można także wydrukować, co może sprawdzić się w przypadku seniorów nieposiadających smartfonów i przyzwyczajonych do konwencjonalnej formy dokumentów.

W jakich sytuacjach lekarz może wystawić receptę online?

Wszystkim nam czas szybko przelewa się przez palce i czasem bywa tak, że o konieczności umówienia wizyty kontrolnej i przedłużenia recepty przypominamy sobie zbyt późno. Być może mieszkasz w miejscu, gdzie o szybką wizytę u lekarza nie jest łatwo? A co jeśli mamy dłuższy weekend, a naszemu dziecku zaczyna dokuczać przeziębienie? W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzi telemedycyna.

Koronawirus a e-recepty.

Stan epidemii, w którym przyszło nam obecnie żyć, wywołał niemały chaos w systemie ochrony zdrowia. Do lekarza bardzo często trudno się dostać, a przecież choroby przewlekłe nie przestały istnieć za sprawą nowego wirusa. Obecny czas nie jest najlepszy na dojazdy komunikacją miejską, czy stanie w kolejkach. Nie oznacza to jednak, że możemy przestać dbać o swoje zdrowie. Wręcz przeciwnie – w tym okresie szczególnie powinniśmy mieć je na uwadze.

Czy lekarz może wystawić receptę przez internet na osobę trzecią?

Są dwie możliwości – pierwsza polega na tym, że internetowa recepta wystawiona jest dla nas, jednak nie będzie problemu, aby któraś z bliskich osób zrealizowała ją w aptece. Wystarczy, że prześlemy jej plik pdf, wydrukujemy, bądź przekażemy nasz numer PESEL i 4 cyfrowy kod recepty.

Druga możliwość zakłada, że posiadasz wyżej wspomniane Internetowe Konto Pacjenta i polega na upoważnieniu zaufanej osoby do wglądu na takie konto. Program pozwala wybrać dane, do jakich będzie miała dostęp osoba trzecia. Dzięki posiadaniu takiego konta w łatwy sposób można sprawdzić nazwę, czy dawkowanie leku. Być może takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku bliskich Ci osób starszych, które kontakt z internetem najchętniej ograniczyłyby do minimum?

Z jakimi chorobami można się zgłosić po receptę online?

Chorujesz na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zaburzenia hormonalne takie jak choroby tarczycy, cukrzycę, choroby skórne – trądzik czy atopowe zapalenie skóry? Od czasu do czasu dokuczają Ci dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które od lat objawowo łagodzisz konkretnym lekiem? 

E-recepta to szczególne ułatwienie dla osób cierpiących na choroby przewlekłe, które miesiąc po miesiącu przyjmują ten sam zestaw leków.

O czymś wstydzisz się powiedzieć?

Doświadczenie lekarskie nakazuje tutaj wspomnieć o istnieniu wielu chorób i ich objawów, o których pacjentom trudno jest opowiadać, ze względu na towarzyszące poczucie wstydu. Barierę dla pacjentów może stanowić rozmowa o chorobach układu moczowego, zaburzeniach potencji czy chorobach wenerycznych. Naturalnie, przed lekarzem nie ma powodu do obaw, jednak konsultacje internetowe z e-receptą, w razie konieczności, wydają się być w takim przypadku idealnym rozwiązaniem.

Co z antykoncepcją?

W sytuacji, kiedy przyjmujesz antykoncepcję hormonalną, ale ciężko jest Ci wygospodarować trochę czasu w napiętym rozkładzie miesiąca, możesz skorzystać z recepty online i otrzymać przedłużenie terapii hormonalnej w nie więcej niż 15 minut.

Dzięki e-recepcie,  bez telefonów i poszukiwań wolnych terminów u przypadkowego ginekologa,  otrzymasz pomoc lekarza  w razie konieczności skorzystania z antykoncepcji awaryjnej. Telemedycyna może oszczędzić wiele stresu!

Jak zrealizować e-receptę w aptece?

Infografika o sposobach odbioru e-recepty przez pacjenta.

1 thoughts on “Wystawianie i dostęp do e-recept online -wszystko co musisz wiedzieć

  1. Pingback: E-wizyta lekarska — jak wygląda konsultacja online z lekarzem? 

Dodaj komentarz

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.