Jak przyspieszyć wywołanie miesiączki?

jak przyspieszyć okres

Według statystyk co 5 kobieta w wieku rozrodczym boryka się z zaburzeniami miesiączkowania. Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa od 25 do 35 dni.

Opóźnienie miesiączki często wywołuje u kobiet stres związany z nieplanowanym zajściem w ciążę lub wręcz odwrotnie, może wiązać się z trudnością z zajściem w ciążę. Dość częstym staje się wówczas pytanie, jak przyspieszyć miesiączkę.

Dlaczego wywołuje się miesiączkę?

Przyczyn zaburzeń miesiączkowania może być bardzo dużo i jeśli ta dolegliwość utrzymuje się u kobiety przez dłuższy czas, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza i diagnostyki problemu. Cykl częstszy niż co 21 dni, rzadszy niż co 35 dni lub trwający dłużej niż 8 dni jest wskazaniem do takiej diagnostyki, jeśli problem pojawia się przez 3 kolejne cykle. Może to bowiem być objawem poważniejszych chorób, np. wiązanych z tarczycą, zespołu policystycznych jajników czy polipów endometrialnych macicy. Wyeliminowanie takich zaburzeń oraz ciąży nie zmienia faktu, że w niektórych sytuacjach kobiecie może zależeć na wyregulowaniu miesiączki. Po pierwsze może wiązać się to z potrzebą posiadania większej kontroli i świadomości, kiedy występuje owulacja. Równie dobrze powodem wywoływania miesiączki może być wyjazd, podróż, impreza typu wesele (szczególnie jeśli własne). Zatem co zrobić, żeby przyspieszyć okres?

Co przyspiesza okres?

Najbardziej popularne metody, które często doradzanie są przez samego ginekologa, to tabletki antykoncepcyjne, seks, gorąca kąpiel, intensywny wysiłek fizyczny czy specjalnie dedykowane zioła na wywołanie okresu. Odstawienie w dogodnym terminie pigułek antykoncepcyjnych, jeśli takie są stosowane, powinno przyspieszyć wystąpienie krwawienia. Tabletkami możemy również je opóźniać, rozpoczynając ich przyjmowanie zaraz po skończeniu poprzedniego bez robienia 7 dni przerwy. Inne leki wywołujące miesiączkę to luteina, aspiryna czy polopiryna. W przypadku braku miesiączki lekarz może przepisać luteinę, czyli progesteron. Przyjmuje się ją przez kilka dni, a następnie odstawia, co przyspiesza okres, bo wywołuje spadek progesteronu. Aspiryna i polopiryna natomiast mają działanie rozrzedzające krew. Mogą one jednak obciążać wątrobę czy nerki i wywoływać krwawienia z nosa, dlatego najlepiej takie metody skonsultować z lekarzem.

Zioła i preparaty lecznicze na wywołanie miesiączki

Zwolennicy medycyny naturalnej chętnie sięgają po sposoby babć, które do antykoncepcji hormonalnej nie miały dostępu. Najbardziej znane zioła na wywołanie miesiączki to krwawnik, dziurawiec, kwiat czarnej malwy, imbir, nagietek, czy nawet natka pietruszki. Działają one rozkurczowo na mięśnie macicy oraz na naczynia krwionośne wywołując szybsze krwawienia. Napary zazwyczaj zaleca się pić regularnie w okresie przed spodziewanym krwawieniem.

Czy przyspieszenie okresu jest bezpiecznie dla organizmu?

Domowe sposoby przyspieszania okresu typu gorąca kąpiel, fizyczną aktywność czy kieliszek czerwonego wina nie są w żaden sposób niebezpieczne dla organizmu, jednak inne sposoby warto zawsze skonsultować z lekarzem. Przede wszystkim dlatego, że należy zawsze wykluczyć ciążę, ale też, by oszacować, czy potrzebna jest już szersza diagnostyka. Inne wymienione wyżej sposoby na to, jak wywołać okres, mogą skutkować pewnymi skutkami ubocznymi, o których lekarz nas poinformuje. Lekarz też zaleci, jak przyjmować leki, by było to nie tylko najskuteczniejsze, ale też bezpieczne. Jak przyspieszyć okres? Domowe sposoby sprawdzą się, ale zadziałają wolniej niż medyczne. Poza tym każdy organizmu reaguje inaczej, dlatego czasem dobór odpowiedniej formy przyspieszania miesiączki może zająć trochę czasu i wymagać pomocy specjalisty.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.