Udając się na wizytę u ginekologa, można wyjść z receptą na globulki dopochwowe. Mogą być środkami leczącymi stany zapalne w pochwie lub środkami antykoncepcyjnymi. Co należy o nich wiedzieć i jak prawidłowo je aplikować?
Spis treści
Czym są globulki dopochwowe?
Są to związki chemiczne, które rozpuszczają się tuż po tym, kiedy zostają umiejscowione w pochwie. W większości przypadków zawierają substancje lecznicze. Przepisuje się je kobietom mającym problemy z zakażeniami grzybiczymi lub bakteryjnymi. Oprócz tego zaleca się je przy suchości pochwy. Globulki dopochwowe sprawdzają się także w sytuacjach, kiedy na skutek niewystarczającej ilości estrogenu lekarz obserwuje zmiany w obrębie błony śluzowej. Często ma to miejsce podczas menopauzy lub w trakcie stosowania środków hormonalnych.
Globulki działają tylko w pochwie, gdzie rozwija się stan chorobowy i nie trzeba się obawiać, że będą wpływać na inne narządy. W formie globulek są też środki antykoncepcyjne, one również rozpuszczają się w pochwie i działają bezpośrednio na plemniki.
Jak stosować globulki?
Kobiety, które wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju preparatami, często zastanawiają się jak stosować globulki. Nie ma się jednak co obawiać. W trakcie wizyty lekarskiej pacjentka dostaje szczegółowe informacje na temat tego, jak często ma sięgać po globulki i jak długo je stosować. Informacje tego typu znajdują się również na opakowaniu leku. Musimy pamiętać, że aby były skuteczne, trzeba stosować się do zaleceń lekarza.
Aplikacja globulek dopochwowych
Drugie często zadawane pytanie dotyczy tego, jak aplikować globulki dopochwowe. Pierwsza aplikacja może być kłopotliwa, bo globulka powinna znaleźć się jak najgłębiej. Najłatwiej aplikować ją w pozycji leżącej. Wcześniej należy dokładnie umyć ręce i krocze, aby razem z lekiem nie wprowadzać do pochwy drobnoustrojów lub zanieczyszczeń. Żeby globulka była najbardziej skuteczna i miała czas na to, by się rozpuścić, jej aplikację warto wykonać wieczorem przed snem. Nie tylko po rozpuszczeniu dłużej zostanie w pochwie, ale rozwiązanie to jest bardziej komfortowe. Przy aplikacji w ciągu dnia obecność globulki może być uciążliwa, poza tym po rozpuszczeniu wydostaje się na zewnątrz i możemy łatwo się pobrudzić, co tylko może pogorszyć nasze samopoczucie.
Skuteczność antykoncepcyjna
Odrębną kategorią globulek są globulki antykoncepcyjne. Są kobiety w pełni usatysfakcjonowane tą formą antykoncepcji, ale nie brakuje też przeciwniczek. Globulki są skuteczną metodą, ale jak pokazały badania naukowe, na tle innych środków antykoncepcyjnych jak prezerwatywy, tabletki bądź plastry, globulki wykazują mniejszą skuteczność.
Ponadto niektóre pacjentki borykają się z reakcjami alergicznymi lub podrażnieniami. Zanim kobieta zdecyduje się na tę formę antykoncepcji, musi mieć świadomość, że globulka się pieni, a to może uczuciu dyskomfortu w trakcie stosunku.
Sama zasada działania jest zbliżona do żelów i pianek. W globulkach antykoncepcyjnych znajdują się spermicydy, odpowiadającym za unieszkodliwianie plemników.