Jakie leki antydepresyjne na receptę przedłuży lekarz rodzinny?

antydepresanty

Depresja jest chorobą, która dotyka osób w różnym wieku, a do gabinetów lekarskich zgłasza się coraz więcej pacjentów mających jej objawy. Jedną z podstawowych metod leczenia jest farmakoterapia. O zmianie lub odstawieniu leków decyduje lekarz. Jakie leki na depresję może przepisać lekarz rodzinny?

O wdrożeniu farmakoterapii decyduje lekarz specjalista po tym, jak zdiagnozuje u pacjenta depresję. Część z leków jest bardzo silnych, mogą one wywoływać pewne skutki uboczne albo wpływać na zmianę jakości życia pacjenta. Nie wszystkie więc będzie mógł przepisać lekarz pierwszego kontaktu.

Czym jest depresja?

Medyczny termin depresji to choroba afektywna jednobiegunowa. Diagnozuje ją lekarz psychiatra. Jest chorobą duszy i ciała i składa się na nią wiele symptomów związanych z zaburzeniami nastrojów. Jednocześnie mogą pojawić się różnego rodzaju objawy somatyczne. Przygnębienie, smutek, całkowite zaniechanie aktywności dotyczących kontaktów międzyludzkich są najbardziej charakterystycznymi symptomami. Depresja może wpływać na zmianę masy ciała, zaburzenia seksualne, zaburzenia snu i wiele innych. U każdego pacjenta przebieg depresji jest inny, a leczenie jest dobierane indywidualnie.

Jak rozpoznać depresję?

Depresję rozpoznaje lekarz psychiatra na podstawie wywiadu i objawów, jakie ma pacjent. To, co powinno zaniepokoić i skłonić do kontaktu ze specjalistą, to obniżony nastrój, zatracenie radości życia, drażliwość, zaburzenia pamięci, niska samoocena, brak motywacji do działania, utrata apetytu, zmęczenie, czy myśli samobójcze. W przeciwieństwie do chwilowego przygnębienia, objawy związane z depresją utrzymują się przez długi czas.

Najczęściej stosowane leki na depresję

Wyróżnia się kilka podstawowych grup leków na depresję, a w zależności od tego, z jakimi objawami boryka się pacjent, lekarz może przepisać inny specyfik. Najskuteczniejsze leki na depresję są jednocześnie bezpieczne, zmniejszają objawy depresji i poprawiają jakość życia. Leki przeciwdepresyjne dzieli się na kilka grup, w zależności od tego, jaki jest ich mechanizm działania. Działanie może bazować na przykład na blokowaniu transportu serotoniny do komórek nerwowych. To od tej grupy leków najczęściej lekarz rozpoczyna leczenie. Inne z kolei zwiększają stężenie noradrenaliny i serotoniny. Jeszcze inne zawierają enzymy rozkładające neuroprzekaźniki lub hamują wychwyt zwrotny serotoniny i noradrenaliny.

Jakie antydepresanty są na receptę?

Bez recepty do kupienia są jedynie leki ziołowe. Nie posiadają one rekomendacji towarzystwa psychiatrycznego i nie mogą stanowić podstawowego leczenia przy zaawansowanej depresji. Mogą wspomagać leczenie choroby, ale nie mogą być jego podstawą. Wszystkie leki o mocniejszym działaniu, czyli sertralina, paroksetyna, tianeptyna, escitalopram, citalopram wenlafaksyna, milnacipran, duloksetyna, klomipramina, amitryptylina, moklobemid i inne, są dostępne tylko na receptę.

SSRI – Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny

Jest to grupa najczęściej przepisywanych leków przeciwdepresyjnych, leki z tej grupy uważa się za terapię pierwszego rzutu. Zdarza się, że lekarz rodzinny przed skierowaniem pacjenta do specjalisty psychiatrii, samodzielnie zaleca stosowanie któregoś z preparatów tej grupy. Do SSRI należą takie preparaty jak: escitalopram, citalopram, sertralina, paroksetyna, fluoksetyna, fluwoksamina. Głównym mechanizmem działania powyższych substancji jest blokowanie zwrotnego wychwytu serotoniny, co powoduje zwiększenie stężenia tego neurohormonu w mózgu. Dodatkowo leki z grupy SSRI działają przeciwlękowo, co również znajduje zastosowanie we współczesnej medycynie. Jak każde leki, SSRI nie są pozbawione działań niepożądanych. Do najczęstszych należą nudności, słaby apetyt, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej. Niektórzy pacjenci skarżą się na zaburzenia sfery seksualnej – zaburzenia wzwodu, problemy z wytryskiem, czy osłabienie libido.

Przedłużanie leków na depresję w Online Recepta

Za wdrożenie leczenia jest odpowiedzialny lekarz psychiatra i to tylko on może podjąć decyzję o odstawieniu tudzież zmianie leków. Natomiast leki na depresję na receptę może przedłużyć inny lekarz. Rejestrując się na teleporadę na Online Recepta można wybrać opcję teleporady z receptą. Wtedy też na podstawie wypełnionego formularza, pacjent dostanie receptę na przyjmowane na stałe leki.

Dodaj komentarz

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.