Zwolnienie lekarskie – pytania i odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości pacjentów.

Kiedy prawie dwa lata temu wprowadzano obowiązek wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej, pojawiało się wiele pytań i wątpliwości. Czy platforma będzie działać sprawnie? Czy e-ZLA usprawni, a może wręcz przeciwnie, utrudni pracę w gabinecie lekarskim? W jaki sposób poinformować pracodawcę, jeśli pozostaję na zwolnieniu lekarskim?

Dlaczego zwolnienie elektroniczne a nie papierowe?

Z perspektywy czasu widzimy, że zwolnienia w formie elektronicznej znacząco poprawiły komfort pracy w gabinecie lekarskim. Wystawienie e-ZLA zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż praktykowane wcześniej L4 w formie papierowej. Platforma automatycznie proponuje lekarzowi dane pacjenta oraz pokazuje płatników składek – pracodawców. Prawidłowo wystawione e-ZLA zostaje wysłane do ZUS, a pracodawca jest informowany za pomocą profilu PUE ZUS. Dodatkowo zwolnienie elektroniczne okazuje się wyjątkowo korzystne obecnie, w czasach epidemii wirusem SARS-CoV-2, kiedy ze względu na ryzyko zakażenia powinniśmy ograniczać kontakty międzyludzkie.

Czy lekarz może wystawić L4 bez zbadania pacjenta w gabinecie?

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się porady lekarskie realizowane w formie rozmowy telefonicznej czy np. wideokonferencji. Czy jednak jest możliwe wystawienie e-ZLA bez wcześniejszego zbadania pacjenta?

Według aktualnie obowiązującego prawa (art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej; art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 05 grudnia 1996r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty.) lekarz może podejmować czynności, tj. badać czy orzekać o stanie zdrowia pacjenta za pomocą tzw. telemedycyny. Lekarz ma zatem prawo do oceny stanu zdrowia chorego i wystawienia zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy na podstawie porady udzielonej na odległość. W takich sytuacjach zalecane jest również zapoznanie się z dokumentacją medyczną pacjenta. Co więcej, w dobie epidemii choroby COVID-19 według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego świadczenia medyczne powinny być udzielane głównie poprzez teleporady. Dzięki temu możemy uniknąć oczekiwania na konsultację lekarską w zatłoczonej poczekalni wśród innych chorych, którzy mogą prezentować objawy infekcji.

W jaki sposób mogę otrzymać zwolnienie bez wizyty w przychodni?

Zwolnienie lekarskie może być wystawione na podstawie konsultacji lekarskiej udzielonej w formie telefonicznej czy przez Internet, jeśli istnieją do tego podstawy medyczne, tj. na podstawie prezentowanych objawów lekarz stwierdzi chorobę. Jedną z możliwości jest wybranie konsultacji ze zwolnieniem lekarskim w serwisie onlinerecepta.pl, gdzie lekarz po zebraniu wnikliwego wywiadu i stwierdzenia wskazań medycznych wystawi zwolnienie oraz e-receptę, a Ty nie będziesz narażał się na kontakty z potencjalnie chorymi osobami w zatłoczonym korytarzu przychodni czy izby przyjęć.

Czy lekarz może wystawić zwolnienie z datą wsteczną?

Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawia się zwykle od dnia wizyty u lekarza bądź od dnia następującego po badaniu.

Co zrobić w sytuacji, gdy jesteś chory, a najbliższy wolny termin na poradę lekarską przypada dopiero następnego dnia? Czy lekarz będzie mógł wystawić Ci zwolnienie z datą wsteczną?

W sytuacji, w której lekarz jest w stanie stwierdzić, że niezdolność do pracy wystąpiła przed wizytą, może wystawić zwolnienie z datą wsteczną. Generalną zasadą jest, że zwolnienia elektroniczne e-ZLA mogą zostać wystawione maksymalnie na trzy dni wstecz. Warunkiem takiego e-ZLA jest badanie lekarskie, z którego bez wątpienia wynika, że czasowa niezdolność do pracy wystąpiła przed wizytą u lekarza.

Kto może wystawić zwolnienie na więcej niż trzy dni wstecz?

Jedynym wyjątkiem odnośnie wystawiania zwolnień lekarskich z datą wsteczną jest zwolnienie od psychiatry. Lekarz psychiatra oceniając stan zdrowia psychicznego, w przypadku, gdy stwierdzi bądź podejrzewa zaburzenia psychiczne, które ograniczają zdolność pacjenta do oceny swoich działań, może wystawić zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy nawet za okres czternastu dni wstecz od daty badania.

Czy dostanę zwolnienie za pobyt w szpitalu?

Tak, przy wystawianiu zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy za pobyt w szpitalu bądź innym stacjonarnym podmiocie leczniczym, lekarz bądź asystent medyczny może wystawić zwolnienie na więcej niż trzy dni wstecz. Najczęściej ostatniego dnia pobytu w szpitalu lekarz wystawia e-ZLA za cały okres hospitalizacji.

Zachorowałeś w piątek? Czy lekarz może wystawić Ci zwolnienie od poniedziałku?

Warto wiedzieć również o możliwości wystawienia zwolnienia z datą późniejszą niż nasza wizyta u lekarza. Gdy po naszej konsultacji przypadają dni wolne od pracy bądź przebywając na zwolnieniu lekarskim doszło do pogorszenia stanu naszego zdrowia i zgłosimy się na kolejną wizytę, podczas której medyk stwierdzi, że nasza niezdolność do pracy prawdopodobnie się wydłuży, może on wystawić zwolnienie z datą początkową wypadającą na nawet cztery dni po badaniu pacjenta.

Czy zwolnienie lekarskie może być wystawione od soboty?

W dzisiejszych czasach dla wielu ludzi soboty nie są dniem wolnym od pracy. W sytuacji, gdy do lekarza zgłosi się pacjent, którego stan zdrowia uległ pogorszeniu w okolicy weekendu a chory jest osobą pracującą również w soboty, lekarz może wystawić zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy z datą rozpoczęcia przypadającą również na sobotę.

Czy dostanę zwolnienie w trakcie wizyty domowej?

Tak. Wystawienie e-ZLA jest również możliwe podczas wizyty domowej. Lekarz może wystawić je korzystając np. z urządzenia mobilnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *