Najczęściej brak miesiączki w terminie, kiedy się jej spodziewamy, skłania nas do myśli na temat ciąży. Jeśli do tego dodać dyskomfort czy jakiekolwiek objawy ze strony brzucha, tym szybciej wykonujemy test lub udajemy się do ginekologa.
Czy jednak takie objawy zawsze oznaczają ciążę? Co jeszcze może kryć się pod objawami, takimi jak brak miesiączki, ból podbrzusza i krzyża?
Spis treści
Ból brzucha jak na okres a jego brak — co może być przyczyną?
Owszem, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, nabrzmiały brzuch i brak okresu mogą świadczyć o ciąży, ale nie zawsze. Przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, w tym policystyczne jajniki czy menopauza, cykle bezowulacyjne, odstawienie antykoncepcji czy zaburzenia pracy tarczycy. Do tego typu dolegliwości przyczynia się też nadmierny stres, nagła utrata wagi czy nawet zmiana klimatu i strefy czasowej oraz nadmierny wysiłek fizyczny. Może się nawet zdarzyć, że odczuwamy bóle menstruacyjne, a brak okresu się utrzymuje.
Brak okresu a ból podbrzusza i jajników
Jeśli doskwiera nam brak okresu, ból podbrzusza i jajników i jesteśmy aktywne seksualnie, powinnyśmy wykonać test ciążowy. Wczesne objawy ciąży bardzo często wyglądają tak, jak objawy miesiączki, więc może nam się wydawać, że miesiączka przyjdzie lada dzień, jednak taki przedłużający się okres bez krwawienia powinien zwrócić naszą uwagę. Zatem brak okresu, biały śluz, ból brzucha mogą wskazywać na rozwijającą się ciążę, ale nie muszą. Już 7-10 dni po zapłodnieniu możemy wykonać test, który da nam wiarygodny wynik czy jesteśmy w ciąży, jednak najbezpieczniejsze będzie wykonać test po dacie spodziewanej miesiączki.
Przeczytaj też: Ból jajników przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to normalne?
Spóźnia mi się okres 3 dni i boli mnie brzuch — test negatywny, co robić?
Co kiedy spóźnia mi się okres 3 dni, a test ciążowy okaże się negatywny? Należy przyjrzeć się swoimi codziennym nawykom. Czy jemy i jak jemy, ile śpimy, czy trenujemy i czy zazwyczaj nasze cykle były regularne? Objawy okresu, a jego brak mogą wiązać się z nieprawidłowym odżywianiem. Zbyt restrykcyjne diety mogą prowadzić do wykluczenia białka czy tłuszczy, co sprawia, że przestajemy organizmowi dostarczać odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych i odżywczych, co sprawia, że energia z pożywienia spożytkowana jest na inne niezbędne procesy w organizmie, a nie na produkcję hormonów.
Przeczytaj też: Jak przyspieszyć wywołanie miesiączki?
Gdy tkanka tłuszczowa wynosi poniżej 16% w naszych parametrach, miesiączka zaczyna zanikać. W drugą stronę, jeśli borykamy się z nadmiernymi kilogramami albo odżywiamy się niezdrowo, możemy mieć do czynienia z nadwyżką hormonów również hamującymi menstruację. Przy intensywnym wysiłku fizycznym energia idzie w realizowanie treningów zamiast produkcję hormonów i kontrolę prawidłowej pracy układu rozrodczego. Na co jeszcze może wskazywać ból brzucha jak na okres a jego brak?
Bóle menstruacyjne a brak okresu – inne przyczyny
Zespół policystycznych jajników to schorzenie, na które cierpi już prawie 15% kobiet w wielu rozrodczym i stanowi ono przyczynę ok. 40% problemów z płodnością. Inne schorzenie zakłócające gospodarkę hormonalną i wywołujące okres bez krwi to hiperprolaktynemia związana z produkcją zbyt wysokiego poziomu prolaktyny. Tu obok braku miesiączki często można zaobserwować bolesność piersi. Choroby tarczycy natomiast najczęściej przyczyniają się do nieregularnych krwawień, a same miesiączki bywają bardzo obfite. Wśród innych przyczyn braku miesiączki i bólu podbrzusza wymienia się cukrzycę, nowotwór jajnika, zrosty w macicy.