Antykoncepcja to jeden z obszarów, w którym na skuteczności zależy nam najbardziej. Dlatego przestrzeganie zaleceń i przeciwwskazań to dla nas priorytet.
O ile wiemy, że łączenie tabletek hormonalnych z alkoholem może obniżać ich skuteczność przy ewentualnych wymiotach, gdy tabletki nie zdążą się jeszcze wchłonąć, zastanawiamy się, o co chodzi z paleniem. Dlaczego palenie tytoniu nie jest wskazane przy antykoncepcji hormonalnej?
Spis treści
Palenie papierosów i antykoncepcja: czy to dobre połączenie?
Odkąd antykoncepcja hormonalna pojawiła się na rynku, zdążyła już wyewoluować w kilka nowych generacji tabletek oraz innych niż doustne form. Ich główna tajemnica działania polega na rodzaju zawartego progesteronu. Jak to zawsze z przyjmowaniem leków i w tym przypadku na ulotce wyczytamy różne, mniej i bardziej prawdopodobne skutki uboczne, a w związku z tym pewne schorzenia są przeciwwskazaniem do ich przyjmowania, w tym nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca czy przebyty zawał serca. Kobiety, które przekroczyły 35. rok życia i palą więcej niż 15 papierosów dziennie również zdaniem specjalistów nie powinny sięgać po antykoncepcję hormonalną. Nie jest to zatem dobre połączenie, ale dlaczego?
Czy zażywając tabletki antykoncepcyjne, trzeba zaprzestać palenia?
Wiadome jest, że palenie tytoniu to cała masa możliwych konsekwencji dla organizmu. Samo palenie może nie wpływa bezpośrednio na działanie tabletek hormonalnych, ale po 35 r. ż. wskutek zażywania tabletek rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych. Wpływ mają na to dwuskładnikowe tabletki, które zaburzają równowagę układu krzepnięcia. Zarówno zakrzepy, jak i zatory mogą prowadzić do zawałów serca czy udarów mózgu. To samo niestety dotyczy papierosów, których palenie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepów lub zatorów. Dlatego połączenie tytoniu z tabletkami jeszcze bardziej wiąże się z ryzykiem. Rozwiązaniem jest zdecydowanie się na tabletki jednoskładnikowe, w których zawarty jest sam progestagen. W dwuskładnikowych tabletkach dodatkowo zawarte są estrogeny, które pobudzają w wątrobie zwiększoną syntezę czynników krzepnięcia. W kwestii tabletki antykoncepcyjne a papierosy mamy większą jasność. Co z innymi metodami antykoncepcji?
Przeczytaj również: Nowoczesne metody antykoncepcji hormonalnej
Palenie papierosów a inne metody antykoncepcji hormonalnej
Raczej nie ma wątpliwości, że antykoncepcja mechaniczna nie stwarza zagrożeń dla kobiet palących. W żaden sposób nie ingeruje ona w układ hormonalny, a jedynie stanowi barierę dla plemników. Mamy jeszcze inne metody antykoncepcji oparte na działaniu hormonów. Co z nimi w przypadku kobiet palących? Implant antykoncepcyjny wszczepiany pod skórę i uwalniający etonogestrel, czyli syntetyczny analog progesteronu umieszczany jest pod skórą raz na około 3 lata. Zdaniem lekarzy jest on bezpieczny dla kobiet palących właśnie dlatego, że nie zawiera estrogenów. Również zastrzyki antykoncepcyjne zawierają jedynie progesteron i pozostają bezpieczne.
Jeśli mamy wątpliwości, czy palenie a tabletki antykoncepcyjne to rzeczywiście temat ryzykowny, udajmy się do lekarza, który omówi z nami faktyczne ryzyko i ewentualnie zaleci najbezpieczniejszą dla nas metodę antykoncepcji.