Tabletki antykoncepcyjne a okres – jak wygląda miesiączka przy hormonoterapii?

globulka dopochwowa

Zastanawiasz się nad zmianą metody antykoncepcji? Do tej pory stosowaliście z partnerem jedynie mechaniczne środki antykoncepcji? Nie wiesz, co Cię czeka i zastanawiasz się, jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych? Odpowiadamy!

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe a tabletki dwuskładnikowe – czym się różnią?

Zacznijmy od podstawowej wiedzy. Tabletki antykoncepcyjne różnią się między sobą. Wyróżnia się tabletki jedno- i dwuskładnikowe. Te pierwsze zawierają wyłącznie progestagen, czyli syntetyczny hormon. W przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych, mogą być stosowane w okresie laktacji. Tabletki dwuskładnikowe z kolei obok progestagenu posiadają w swoim składzie także pochodną estrogenu. Tabletki dwuskładnikowe niosą za sobą większe ryzyko działań niepożądanych (ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego), ale za to wykazują większą skuteczność.

Ryzyko zdarzeń zakrzepowo-zatorowych u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną zwiększa nałogowe palenie tytoniu. Doustna antykoncepcja hormonalna nie jest zatem wskazana u palaczek.

Jak wygląda okres podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne a okres – jak to się ma do siebie? Podczas antykoncepcji hormonalnej miesiączka nie występuje, ale może występować plamienie lub krwawienie. Ponadto zwykle podczas doustnej antykoncepcji hormonalnej robi się przerwy na tzw. krwawienie z odstawienia. Takie krwawienie jest nieco inne niż miesiączka, ale bardziej obfite niż plamienie. Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych można pominąć lub opóźnić (np. ze względu na planowane wakacje, podczas których wolałybyśmy uniknąć krwawienia), ale należy robić to w porozumieniu z lekarzem ginekologiem.

Brak krwawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych – czy to normalne?

Czy brak krwawienia podczas brania tabletek antykoncepcyjnych to powód do niepokoju? Tak i nie. Brak krwawienia podczas brania tabletek jest całkowicie naturalny, ale jeśli zrobiłaś przerwę na krwawienie z odstawienia, a ono nie wystąpiło, skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Przeczytaj też: Ból jajników przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to normalne?

Plamienie przy tabletkach antykoncepcyjnych – kiedy może się pojawić?

Plamienie przy tabletkach antykoncepcyjnych nie jest rzadkością i w większości przypadków nie powinno być powodem do niepokoju. Plamienie może występować w szczególności po rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli natomiast zauważysz u siebie mocniejsze krwawienie – szczególnie przez dłuższy okres czasu – skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

Krwawienie z odstawienia – czy zawsze występuje?

Krwawienie z odstawienia występuje na skutek przerwy między przyjmowanymi opakowaniami tabletek antykoncepcyjnych oraz wskutek całkowitego odstawienia doustnej antykoncepcji hormonalnej. Krwawienie z odstawienia jest mniej obfite niż zwykła menstruacja. Najczęściej występuje 2-3 dni po odstawieniu tabletek, a zdarzają się sytuacje, że zupełnie nie występuje – szczególnie na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej, kiedy organizm jest jeszcze rozregulowany.

Przeczytaj też: Kiedy brać tabletki antykoncepcyjne, rano czy wieczorem? Najlepsza pora ich przyjmowania.

Kiedy wystąpi miesiączka po rezygnacji ze stosowania antykoncepcji?

Po całkowitym odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej krwawienie powinno pojawić się w ciągu 2-3 dni. Nie będzie to typowa miesiączka, ale z kolejnymi cyklami gospodarka hormonalna organizmu powinna się unormować, a menstruacja zacznie przypominać okres, który pamiętasz sprzed brania tabletek antykoncepcyjnych.

Podsumowując, okres w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych wynika z przerwy na tzw. krwawienie z odstawienia. Ważne, żebyś pamiętała, że ewentualne niepokoje związane z brakiem krwawienia lub zbyt obfitym krwawieniem możesz każdorazowo konsultować z lekarzem ginekologiem. Dbaj o swój komfort, a zamiast stresować się „na zapas” – edukuj się. Dodatkowo warto mieć świadomość, że naturalny cykl kobiety może wydłużać się lub skracać pod wpływem różnych czynników – w tym stresu – dlatego „nakręcanie się”, że odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne, a okres się nie pojawia, w niczym nie pomoże, a wręcz może opóźniać wystąpienie krwawienia.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.