Zsunięcie się prezerwatywy a ryzyko zapłodnienia

zsunięcie się prezerwatywy

Anegdot i komediowych filmów na temat zawodnych aspektów prezerwatyw jest sporo. Śmieszą jednak tylko do czasu, gdy to nie nam się zdarzy taka niefartowna sytuacja. Antykoncepcja mechaniczna ma wysoki poziom skuteczności, ale pod warunkiem, że jest stosowana poprawnie. 

Przeważnie jej termin przydatności to 5 lat. Ważne jest również zaopatrywanie się w prezerwatywy z certyfikatem oraz odpowiednie ich przechowywanie. Na czym polega właściwe stosowanie prezerwatywy? Dlaczego prezerwatywa się zsuwa?

Na czym polega zsunięcie prezerwatywy?

Prezerwatywa to metoda, która chroni nie tylko przed ciążą, ale też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową czy wirusem HIV. Skuteczność jej jest wysoka, jednak jakiekolwiek uszkodzenie czy niewłaściwe stosowanie znacznie wpływa na jej obniżenie. Zsunięcie się prezerwatywy polega na tym, że w czasie stosunku nie pozostaje ona na członku, tylko spada. Bywa, że odpowiedzialny za to jest rozmiar kupowanych prezerwatyw. Jeśli są one zbyt duże, a tym samym za luźne, może dochodzić do zsunięcia, tak jak z kolei w przypadku zbyt małego rozmiaru częściej dochodzi do uszkodzeń mechanicznych. Jednak zbyt mały rozmiar prezerwatywy również może przyczyniać się do jej zsunięcia, gdyż jest ona za krótka i nie sięga do podstawy penisa. 

Dlaczego prezerwatywa się zsuwa?

Prawidłowe stosowanie prezerwatywy jest warunkiem jej skuteczności. Dlatego ważne, by nie tylko mężczyzna, ale i kobieta przykładali do tego wagę. Bywa, że jakiś rodzaj prezerwatyw po prostu nie pasuje dla danego mężczyzny. Nieskuteczność prezerwatywy i ryzyko jej zsunięcia przeważnie łączy się z takimi problemami, jak za luźny lub za ciasny rozmiar. Za krótka lub za długa prezerwatywa też nie jest bezpieczna. Na czym polega zsunięcie się prezerwatywy w takiej sytuacji? Za krótka może nie tylko zsunąć się, ale też rozedrzeć, za długa przeważnie nie stanowi problemu, gdyż po prostu nie musi być rozwinięta do końca. Jednak niektórzy mężczyźni skarżą się właśnie na tę nierozwiniętą część. Dotyczy to mężczyzn, u których być może z powodu rozmiarów penisa nierozwinięta część prezerwatywy wywołuje ucisk, a tym samym dyskomfort.

Zsunięcie kondoma a ryzyko zajścia w ciążę 

Każde niewłaściwe stosowanie prezerwatywy zwiększa ryzyko, że nie zadziała ona skutecznie. W przypadku zbyt małego rozmiaru może dojść nie tylko do jej zsunięcia, ale też pęknięcia w efekcie pozostawienia niewystarczającej ilości miejsca na końcówce. Standardowo powinno się zostawić około centymetra miejsca. To czy ryzyko zapłodnienia będzie wysokie po zsunięciu się prezerwatywy, zależne będzie od wielu czynników. Ważne jest czy doszło już do wytrysku, w jakiej fazie cyklu jest w danym momencie kobieta, ale też ważne jest też to, czy prezerwatywa zsunie się przed, czy po ejakulacji. Jeśli obserwuje się nasienie w zbiorniczku prezerwatywy, jest wysoce prawdopodobne, że zsunięcie kondoma nastąpiło już po wytrysku. Wtedy można założyć, że ejakulat nie dostał się do pochwy.

Nie wystarczy świadomość, że należy użyć prezerwatywy. Trzeba wiedzieć jak, w jaki sposób jej nie uszkodzić, jakich substancji nawilżających nie powinno się z nią stosować. Częsty odruch, by nosić prezerwatywę w kieszeni czy portfelu, samo w sobie może działać na nią niekorzystnie, wywołując różnego rodzaju tarcia czy narażając na zbyt wysoką temperaturę. 

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.