Choroby układu sercowo-naczyniowego są powszechnie występującą grupą schorzeń. Nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, czy wady serca, to tylko niektóre schorzenia kardiologiczne, które szczególnie często dotykają Polaków. Obecnie, wielu pacjentów znajduje się pod opieką lekarza specjalisty, zajmującego się chorobami serca. Pacjenci często zastanawiają się, jakie badania potrzebuje kardiolog i jak powinni przygotować się do wizyty internetowej u tego specjalisty. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, by jak najlepiej wykorzystać czas konsultacji kardiologicznej, również tej online.
Spis treści
Wizyta u kardiologa – jak się przygotować?
Pierwsza wizyta u kardiologa zazwyczaj nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak można wykonać pewne czynności, które ułatwią ocenę układu sercowo-naczyniowego pacjenta. Należy pamiętać, by przygotować pełną listę leków, które przyjmujemy przewlekle, koniecznie wraz z dokładnym dawkowaniem. Warto pamiętać także o suplementach diety, które są często pomijane przez pacjentów, a również mogą mieć wpływa na prezentowane objawy. Co więcej, przed wizytą u kardiologa należy regularnie (najlepiej przynajmniej dwa razy dziennie) mierzyć ciśnienie tętnicze oraz tętno i zapisywać je w dzienniczku ciśnień. Kardiolog podczas stacjonarnej wizyty zazwyczaj mierzy nam ciśnienie, jednak historia pomiarów domowych jest dla niego również niezwykle ważna.
Jeśli z powodu zaburzeń gospodarki węglowodanowej mamy zlecone domowe pomiary glikemii, to również warto pokazać je kardiologowi. Takie pomiary są szczególnie ważne podczas konsultacji kardiologicznej online, ponieważ w tym przypadku lekarz nie ma możliwości zmierzenia ciśnienia tętniczego, czy glukozy. Przed wizytą, warto również zapisać sobie wszystkie pytania, które chcielibyśmy zadać specjaliście, ponieważ w trakcie wizyty niektóre kwestie mogą nam umknąć.
Wizyta u kardiologa – jakie badania?
Przed pierwszą wizytą u kardiologa warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne, które zostaną nam zazwyczaj zlecone przez lekarza rodzinnego. Wielu pacjentów zastanawia się, jakie badania krwi przed kardiologiem są konieczne. Do badań tych należy przede wszystkim morfologia krwi, lipidogram, badanie ogólne moczu, kreatynina, pomiar glikemii na czczo, czy jonogram. Badania te pozwolą kardiologowi ocenić ogólną kondycję naszego organizmu. Jeśli lekarz kardiolog stwierdzi, że potrzebujemy bardziej szczegółowych badań, to zostaną nam one z pewnością zlecone na pierwszej wizycie.
Badania, które warto pokazać lekarzowi
Jakie badania potrzebuje kardiolog? Jeśli w przeszłości mieliśmy wykonywane badania takie, jak na przykład EKG, ECHO serca, czy holter EKG, to zdecydowanie warto przedstawić je na wizycie, ponieważ badania te są cenną informacją o naszym układzie sercowo-naczyniowym. Jeśli wcześniej byliśmy w szpitalu, to zdecydowanie powinniśmy pokazać lekarzowi wypis. Karta leczenia szpitalnego zawiera między innymi rozpoznanie schorzenia, wyniki przeprowadzonych podczas hospitalizacji badań, ale i również otrzymane zalecenia. Wszystkie te informacje mogą przydać się kardiologowi.
Jeśli na przykład w poradni POZ lekarz rodzinny wykonywał pacjentowi badanie EKG, to również warto je pokazać, ponieważ lekarz kardiolog będzie miał wówczas szansę na porównanie naszych elektrokardiogramów.
Jakie dodatkowe badania może zlecić kardiolog?
Po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania pacjenta, lekarz kardiolog może zlecić badania dodatkowe, które umożliwiają postawienie diagnozy lub też pozwalają ocenić zaawansowanie choroby. W przypadku wizyty internetowej, zbadanie pacjenta z przyczyn oczywistych nie jest możliwe, jednak istnieje możliwość zlecenia badań dodatkowych. Oprócz badań laboratoryjnych (z krwi), lekarz kardiolog może zlecić również badania czynnościowe.
EKG u kardiologa
Elektrokardiografia, nazywana powszechnie badaniem EKG to jedno z najczęściej wykonywanych badań kardiologicznych. Jest to badanie bezbolesne i nieinwazyjne i polega na umieszczeniu na kończynach i klatce piersiowej pacjenta specjalnych elektrod. Elektrody te pozwalają na zbieranie z powierzchni ciała informacji o czynności elektrycznej serca. Informacja o pracy serca jest przedstawiona za pomocą specjalnej krzywej, która zapisywana jest na papierze przez urządzenie, nazywane elektrokardiografem.
Dzięki badaniu EKG można rozpoznać zaburzenia rytmu serca, do których należy między innymi migotanie przedsionków. Nieprawidłowości w badaniu EKG mogą również wskazywać na niedokrwienie mięśnia sercowego, przerost komór serca, czy przebyty zawał.
Echokardiografia – czyli echo serca
Kolejnym badaniem, które może zlecić lekarz kardiolog jest echo serca. Powszechnie wykonywane, przezklatkowe echo serca to nieinwazyjne i bezbolesne badanie obrazowe, podczas którego do obrazowania struktur wykorzystywane są ultradźwięki (tak jak ma to miejsce podczas badania ultrasonograficznego – czyli USG). Echo serca pozwala lekarzowi ocenić funkcjonowanie jam serca, a także zobrazować pracę zastawek. Dzięki temu badaniu zdiagnozowane mogą zostać między innymi wady zastawkowe. Co więcej, echo serca jest badaniem powszechnie wykorzystywanym w diagnostyce niewydolności serca.
Holter EKG
Kardiolog może nam zlecić również tak zwany holter EKG. Jest to badanie elektrokardiograficzne, które polega na zapisywaniu sygnału EKG z zazwyczaj trzech lub dwóch odprowadzeń (a nie jak w trakcie standardowego EKG, gdzie wykorzystuje się 12 odprowadzeń). Elektrody te umieszczane są na klatce piersiowej pacjenta typowo na 24 godziny i przez ten czas możliwe jest ciągłe odczytywanie i zapisywanie czynności elektrycznej serca. Holter EKG pozwala na diagnozowanie zaburzeń rytmu serca, czy też anginy Prinzmetala.
EKG wysiłkowe
Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa, to kolejne badanie, które może nam zostać zlecone przez lekarza kardiologa. Badanie to powszechnie nazywane jest próbą wysiłkową. Polega na rejestrowaniu czynności elektrycznej serca za pomocą elektrokardiografu podczas wysiłku fizycznego. Podczas próby wysiłkowej pacjent wykonuje ćwiczenia na ergometrze rowerowym lub na bieżni ruchomej, a obciążenie wysiłkiem jest stopniowo zwiększane.
Badanie to pozwala również na monitorowanie zmian ciśnienia tętniczego podczas wysiłku fizycznego. Przeprowadzenie elektrokardiograficznej próby wysiłkowej jest wskazane, gdy lekarz podejrzewa chorobę wieńcową, a co więcej, pozwala również na ocenę rokowania po przebytym zawale serca, jednak należy pamiętać, że czas do dwóch dni od zawału jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia próby wysiłkowej.
Konsultacja kardiologiczna przez internet – w jakich przypadkach to możliwe?
W wielu przypadkach, konsultacja kardiologiczna przez internet może pomóc pacjentom w lepszej kontroli ich dolegliwości. Na konsultację kardiologiczną online powinny zdecydować się osoby, które posiadają wyniki badań takich, jak na przykład badanie EKG, ECHO serca, holter EKG i potrzebują ich oceny. Internetowa konsultacja daje szansę na uzyskanie interpretacji wielu badań kardiologicznych przez doświadczonego specjalistę.
Na konsultacji kardiologicznej online mogą skorzystać również pacjenci, którzy chorują np. na nadciśnienie tętnicze. Podczas e-wizyty istnieje możliwość skonsultowania z lekarzem swoich domowych pomiarów ciśnienia. W przypadku nieprawidłowych wyników, lekarz może zmodyfikować leczenie nadciśnienia tętniczego.
Z lekarzem kardiologiem pacjent może omówić wszystkie niepokojące go objawy takie, jak na przykład duszność, obrzęki, czy kołatanie serca. Jeśli podczas elektronicznej konsultacji lekarz stwierdzi, że objawy, które prezentuje pacjent mogą być szczególnie niebezpieczne, to z pewnością zaleci mu wezwanie pomocy medycznej.
Konsultacja kardiologiczna przez internet jest również możliwa w przypadku zapotrzebowania na receptę na leki przyjmowana przewlekle. Podczas takiej e-wizyty lekarz może wystawić pacjentowi e-receptę, przekazywaną w postaci czterocyfrowego kodu, który należy okazać w aptece.