E-wizyta lekarska — jak wygląda konsultacja online z lekarzem? 

przygotowanie do wizyty

E-wizyta lekarska stała się w ostatnich latach standardową usługą medyczną, do której zachęca się szczególnie te osoby, które potrzebują recepty na leki przyjmowane na stałe czy kontynuacji zwolnienia lekarskiego.

Zdalna forma kontaktu z lekarzem znacznie skraca kolejki oczekujących pacjentów i zmniejsza zagęszczanie osób w przychodniach. E-wizyta lekarska może przyjmować różne formy. Jak wygląda konsultacja online z lekarzem?

Co to jest konsultacja lekarska online?

E-wizyta to konsultacja z lekarzem w formie wirtualnego czatu, rozmowy telefonicznej lub wideorozmowy, która może odbywać się zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ bezpłatnie. Dzięki tej formie wizyty nie musimy wychodzić z domu, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób mających trudności w poruszaniu lub tych, które muszą z dalszych miejsc dojeżdżać do lekarza. Taka wizyta pozwala lekarzowi na wystawienie e-zwolnienia,  e-skierowania na badania czy do lekarzy specjalistów i e-recepty. Ograniczeniem jest tu natomiast niemożność wykonania badania fizykalnego pacjenta. Czy wizyta online znacznie różni się od standardowej wizyty w gabinecie?

Na czym polega e-wizyta lekarska?

E-wizyta wiąże się z tym, że należy zweryfikować, czy dana przychodnia i konkretny lekarz oferuje usługi w formie online. Dobrze zorientować się, w jaki sposób przygotować się do takiej wizyty. Można w tym celu zadzwonić do przychodni i dopytać o zasady postępowania przed taką konsultacją, np. czy konieczne jest założenie profilu na jakimś portalu, z którego lekarze korzystają. Aby e-konsultacje lekarskie mogły się odbyć, musimy mieć dostęp do telefonu, komputera, posiadać adres e-mail i dostęp do internetu. Przed wizytą należy sprawdzić, czy urządzenie w postaci telefonu nam wystarczy, czy potrzebne będzie logowanie się poprzez komputer.

Prawdopodobnie przed skorzystaniem z wizyty konieczne będzie wypełnienie formularza potrzebnego przychodni, szczególnie jeśli to nasz pierwszy kontakt z tą przychodnią. Należy pamiętać o włączonym telefonie, bo to lekarz będzie do nas dzwonił. Jak wygląda taka e-wizyta z lekarzem?

Przebieg wizyty z lekarzem online

Pacjent ma wpływ na przebieg konsultacji lekarskiej online. Może się do niej przygotować, chociażby gromadząc pod ręką dokument tożsamości z peselem, wykaz najświeższych badań laboratoryjnych oraz przyjmowanych leków, a także dane pracodawcy, jeśli będzie potrzebował zwolnienia.

Wizyta z lekarzem online bywa bardziej stresująca, chociażby ze względów na techniczne ograniczenia, dlatego przed wizytą warto również przygotować sobie zestaw pytań, które nas nurtują. Z racji niemożności przeprowadzenia badania w gabinecie, należy na pytania lekarza odpowiadać wyczerpująco i szczegółowo, by mógł on uzyskać najpełniejszy obraz naszych dolegliwości i zastosować odpowiednie działanie. Ogólnie jednak sama wizyta przebiega tak samo, jak konsultacja bezpośrednia w gabinecie.

W jakiej sytuacji sprawdzi się e-konsultacja?

Z oczywistych względów lepsza jest wizyta bezpośrednia i czasem nie należy z niej rezygnować, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niepokojącymi nas objawami. Kiedy e-wizyta wystarczy? Omówienie wyników badań, uzyskanie e-recepty na leki, które już się przyjmuje, e-zwolnienia lub gdy chcemy skonsultować pojawiające się objawy czy złe samopoczucie z lekarzem. Przy takich sprawach możemy zdecydować się na konsultacje online. Jeśli będzie to konieczne, lekarz na pewno pokieruje nas do innych specjalistów lub zaprosi do siebie na badanie fizyczne.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.