E-wizyta lekarska — jak wygląda konsultacja online z lekarzem? 

przygotowanie do wizyty

E-wizyta lekarska stała się w ostatnich latach standardową usługą medyczną, do której zachęca się szczególnie te osoby, które potrzebują recepty na leki przyjmowane na stałe czy kontynuacji zwolnienia lekarskiego.

Zdalna forma kontaktu z lekarzem znacznie skraca kolejki oczekujących pacjentów i zmniejsza zagęszczanie osób w przychodniach. E-wizyta lekarska może przyjmować różne formy. Jak wygląda konsultacja online z lekarzem?

Co to jest konsultacja lekarska online?

E-wizyta to konsultacja z lekarzem w formie wirtualnego czatu, rozmowy telefonicznej lub wideorozmowy, która może odbywać się zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ bezpłatnie. Dzięki tej formie wizyty nie musimy wychodzić z domu, co jest wygodnym rozwiązaniem dla osób mających trudności w poruszaniu lub tych, które muszą z dalszych miejsc dojeżdżać do lekarza. Taka wizyta pozwala lekarzowi na wystawienie e-zwolnienia,  e-skierowania na badania czy do lekarzy specjalistów i e-recepty. Ograniczeniem jest tu natomiast niemożność wykonania badania fizykalnego pacjenta. Czy wizyta online znacznie różni się od standardowej wizyty w gabinecie?

Na czym polega e-wizyta lekarska?

E-wizyta wiąże się z tym, że należy zweryfikować, czy dana przychodnia i konkretny lekarz oferuje usługi w formie online. Dobrze zorientować się, w jaki sposób przygotować się do takiej wizyty. Można w tym celu zadzwonić do przychodni i dopytać o zasady postępowania przed taką konsultacją, np. czy konieczne jest założenie profilu na jakimś portalu, z którego lekarze korzystają. Aby e-konsultacje lekarskie mogły się odbyć, musimy mieć dostęp do telefonu, komputera, posiadać adres e-mail i dostęp do internetu. Przed wizytą należy sprawdzić, czy urządzenie w postaci telefonu nam wystarczy, czy potrzebne będzie logowanie się poprzez komputer.

Prawdopodobnie przed skorzystaniem z wizyty konieczne będzie wypełnienie formularza potrzebnego przychodni, szczególnie jeśli to nasz pierwszy kontakt z tą przychodnią. Należy pamiętać o włączonym telefonie, bo to lekarz będzie do nas dzwonił. Jak wygląda taka e-wizyta z lekarzem?

Przebieg wizyty z lekarzem online

Pacjent ma wpływ na przebieg konsultacji lekarskiej online. Może się do niej przygotować, chociażby gromadząc pod ręką dokument tożsamości z peselem, wykaz najświeższych badań laboratoryjnych oraz przyjmowanych leków, a także dane pracodawcy, jeśli będzie potrzebował zwolnienia.

Wizyta z lekarzem online bywa bardziej stresująca, chociażby ze względów na techniczne ograniczenia, dlatego przed wizytą warto również przygotować sobie zestaw pytań, które nas nurtują. Z racji niemożności przeprowadzenia badania w gabinecie, należy na pytania lekarza odpowiadać wyczerpująco i szczegółowo, by mógł on uzyskać najpełniejszy obraz naszych dolegliwości i zastosować odpowiednie działanie. Ogólnie jednak sama wizyta przebiega tak samo, jak konsultacja bezpośrednia w gabinecie.

W jakiej sytuacji sprawdzi się e-konsultacja?

Z oczywistych względów lepsza jest wizyta bezpośrednia i czasem nie należy z niej rezygnować, szczególnie jeśli mamy do czynienia z niepokojącymi nas objawami. Kiedy e-wizyta wystarczy? Omówienie wyników badań, uzyskanie e-recepty na leki, które już się przyjmuje, e-zwolnienia lub gdy chcemy skonsultować pojawiające się objawy czy złe samopoczucie z lekarzem. Przy takich sprawach możemy zdecydować się na konsultacje online. Jeśli będzie to konieczne, lekarz na pewno pokieruje nas do innych specjalistów lub zaprosi do siebie na badanie fizyczne.