Tabletki i maści na grzybicę skóry, które przedłużamy na receptę

grzybica

Basen, siłownia czy nawet hotel lub salon kosmetyczny to miejsca, gdzie statystycznie najczęściej można zarazić się grzybicą.

Kontakt bezpośredni z osobą zarażoną, ale też kontakt z pozostawionymi przez kogoś zarodnikami grzybów na podłogach, matach czy dywanach i innych powierzchniach. W taki sposób zarażamy się grzybem najszybciej. Jak działać, gdy to już się stanie?

Leki na grzybicę skóry

Preparatów do zwalczania grzybicy mamy całkiem spory wybór na rynku. Do stosowania zewnętrznego będą to kremy, maści, żele czy aerozole lub nawet pudry. Bogata jest również gama lakierów do paznokci o działaniu przeciwgrzybiczym. Jednak zarówno w przypadku grzybicy powierzchniowej, jak i układowej, stosuje się też leki w formie tabletek, kapsułek. Łączy je obecność antybiotyku jako jednej z substancji czynnych przy zwalczaniu  grzybicy. Leki na grzybicę skóry powierzchniowe bazują też na innych substancjach czynnych, takich jak organiczny związek chemiczny cyklopirkos stosowany przy grzybicy paznokci, kwas undecylenowy jako częsty składnik leczniczych pudrów czy klotrimazol do zewnętrznego stosowania na skórę w postaci kremów.

Antybiotyki stosowane przy grzybicy

Antybiotyki stosowane do zwalczania grzybicy to:

  • Nystatyna, czyli antybiotyk polienowy o działaniu grzybobójczym i grzybostatycznym stosowany przy grzybicach przewodu pokarmowego czy dróg rodnych
  • Natamycyna, czyli antybiotyk tetraenowy o działaniu przeciwgrzybiczym i pierwotniakobójczym stosowany przy grzybicy pochwy i sromu oraz zakażeniu rzęsistkiem pochwowym
  • Amfoterycyna B, to antybiotyk polienowy stosowany w ciężkich przypadkach zakażeń grzybiczych podawany w formie dożylnej.

Tabletki na grzybicę na receptę — jakie grupy leków wyróżniamy?

Kiedy dotyka nas grzybica paznokci, to pod uwagę często bierze się leki doustne na receptę. Dobór tabletek o działaniu przeciwgrzybiczym przez lekarza zależy od rodzaju szczepu grzybów, który zaatakował organizm. Jednym z leków na receptę jest Erfin stosowany na dermatofity z rodzaju Trichophyton, Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. Innym lekiem jest Fluxazol stosowany na drożdżaki rodzaju Candida. Kolejne tabletki na grzybicę na receptę to Lamisil stosowany na dermatofity z rodzaju Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton floccosum oraz drożdżaki z rodzaju Candida  i Pityrosporum. Inną grupą tabletek są Terbinafine Aurobindo, które stosowane są na grzybicę skóry i błon śluzowych działające na wiele rodzajów dermatofitów, pleśni, drożdżaków i innych grzybów chorobotwórczych. Na bazie tej samej substancji czynnej chlorowodorku terbinafiny działają też tabletki Terbisil i Zelefion. 

Maści na grzybicę skóry na receptę

Recepta wymagana jest także przy stosowaniu niektórych maści na grzybicę. Będzie to Mycosolon stosowany w zapalnej egzemie, wyprzeniu, grzybicy międzypalcowej, grzybicy paznokci wywołanej przez dermatofity, np. Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum  lub przez inne grzyby oraz w grzybicy z nadkażeniem bakteryjnym i grzybicy przewodu słuchowego zewnętrznego. Inna maść na grzybicę skóry na receptę to Canespor Onychoset, która bazuje na substancji czynnej o nazwie bifonazol oraz moczniku. Stosowana jest przy grzybiczych zakażeniach paznokci stóp i rąk. Grzybica paznokcie, jakie leki na receptę się stosuje? Lecznicze lakiery do paznokci również wymagają okazania recepty ze względu na zawartość substancji czynnej Ciclopiroxum. Znajduje się ona, chociażby w takich lakierach jak Ciclolack czy Axopirox.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.