Jakie leki stosować na przedwczesny wytrysk? Leczenie farmakologiczne

przedwczesny wytrysk leczenie

Dysfunkcje seksualne to obecnie częsty problem zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Przedwczesny wytrysk to zaburzenie dotykające ok. 25% panów. Czy problem ten może być leczony farmakologicznie? Czy tabletki na przedwczesny wytrysk są skuteczne?

Leki na przedwczesny wytrysk — czy wszystkie są na receptę?

Leczenie tej dysfunkcji seksualnej zawsze powinno być poprzedzone wywiadem medycznym z lekarzem. Najczęściej będzie to urolog czy seksuolog. Część leków jest dostępna wyłącznie na receptę, ale są też leki na przedwczesny wytrysk dostępne bez recepty. Wśród leków na receptę są to głównie leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny czy z grupy inhibitorów 5-fosfodiesterazy. Wśród leków dostępnych bez recepty najskuteczniejszymi preparatami są leki na potencję, takie jak Inventum, Maxon Actice zawierające sildenafil, czyli substancję ułatwiającą osiągnięcie wzwodu. Dokładny wywiad z pacjentem decyduje o wyborze konkretnych leków przez lekarza.

Dlaczego leczenie farmakologiczne przedwczesnego wytrysku może okazać się skuteczne?

Leczenie farmakologiczne powinno zawsze być poprzedzone diagnozą i wywiadem wykluczającym obecność innych schorzeń mogących objawiać się przedwczesnym wytryskiem, np. zapalenie prostaty. Leczenie farmakologiczne dobrane odpowiednio może przynieść szybkie efekty. Najczęściej przepisywane tabletki na opóźnienie wytrysku to inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, której wzrost stężenia w OUN przedłuża stosunek. Substancją, która może przynosić efekt już po tygodniu stosowania jest dapoksetyna w odpowiednio dobranej dawce.

Jak stosować leki na opóźnienie wytrysku — czy wszystkie są w tabletkach?

Obok farmakologii doustnej, środki na przedwczesny wytrysk przyjmują też postacie preparatów działających znieczulająco na powierzchnię prącia. Będą to różne kremy, żele, aerozole. W ich składzie znajduje się lidokaina i prilokaina o takim właśnie działaniu, często stosowane również w stomatologii. Stosowanie ok. 30 min przed stosunkiem sprawiają, że wrażliwość prącia na bodźce się zmniejsza. Przy tym środku jednak istnieje prawdopodobieństwo znieczulenia również pochwy, dlatego tego typu preparaty powinny być stosowane w połączeniu z prezerwatywą.

Środki na opóźnienie wytrysku i wydłużenie stosunku bez recepty

Obecnie na rynku dostępne są zarówno tabletki na opóźnienie wytrysku, jak i środki do stosowania miejscowego, w tym też chusteczki. Wszystkie postacie środków dostępne są bez recepty. Wywołują znieczulenie, a jednocześnie lepsze ukrwienie członka intensyfikując doznania. Producenci niektórych preparatów zalecają stosowanie jednocześnie zarówno tabletek, jak i środków znieczulających, dzięki czemu efekty odczuwalne są szybciej. Czy na przedwczesny wytrysk leczenie farmakologiczne to jedyna metoda?

Ćwiczenia i dobre praktyki na przedwczesny wytrysk

W leczeniu przedwczesnego wytrysku dobrze jest skonsultować swoje dolegliwości z seksuologiem czy psychologiem. Być może pomocne okażą się techniki relaksacyjne czy wywodzące się z psychoterapii behawioralnej techniki typu „stop-start” czy uciskania Mastersa-Johnson lub po prostu psychoterapia.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.