Statystyki mówią, że aż 60% Polaków doświadcza w ciągu roku objawów depresji. Nie oznacza to jednak, że tyle osób cierpi na chorobę afektywną jedno- lub dwubiegunową. O wiele częściej chodzi tu o stany depresyjne towarzyszące zaburzeniom nerwicowym, lękowym czy osobowościowym.
Leki antydepresyjne w związku z tym nie zawsze okazują się potrzebne, czasem wystarczy odpowiednio dobrana psychoterapia. Zawsze jednak potrzebna jest diagnoza psychiatryczna, od której zależy ewentualne włączenie farmakoterapii.
Spis treści
Jak działają leki przeciwdepresyjne?
Leki na depresję działają na układ nerwowy, wyrównując poziom tych neuroprzekaźników w mózgu, które odpowiadają za dobre samopoczucie i nastrój. Chodzi tu o serotoninę i dopaminę, których niedobór może wywoływać zaburzenia depresyjne. Leki te są silne i wywołują sporo skutków ubocznych, dlatego zdaniem lekarzy nie można ich przepisywać pochopnie. Należą one do grupy leków psychotropowych stosowanych nie tylko przy chorobach psychicznych, ale też w zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, fobiach czy zaburzeniach lękowo-depresyjnych. Leki te znajdują też zastosowanie w przypadku przewlekłych czy neuropatycznych bólów oraz stresu pourazowego.
Przeczytaj też: Leki na depresję na receptę i bez – różnica w działaniu
Podział leków antydepresyjnych pod względem działania
Leki antydepresyjne dzieli się ze względu na mechanizm działania i budowę chemiczną. Pierwsza grupa to inhibitory wychwytu zwrotnego neuroprzekaźników dopaminy, serotoniny i noradrenaliny w OUN. Zwiększenie ich stężenia poprawia stan pacjenta. Z tej grupy leki przeciwdepresyjne nazwy zawdzięczają między innymi temu, czy stanowią inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny np. sertralina, czy wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy np. reboksetyna. Inne antydepresanty nazwy mają pochodzące od związków: doksepina czy klomipramina, jako leki trójpierścieniowe czy czteropierścieniowa maprotylina. Inna grupa leków to te o receptorowych mechanizmach działania. Są to również leki na depresję na receptę i zalicza się tu antagonistę receptorów adrenergicznych, inhibitory wychwytu serotoniny oraz antagonisty receptora α2.
Jak długo można przyjmować antydepresanty?
Obecnie najskuteczniejsze leki na depresję to inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). To od tej grupy leków najczęściej zaczyna się leczenie i dopiero gdy nie będzie ono przynosiło skutków, lekarz może sięgnąć po leki trójpierścieniowe, czyli prekursorów leków przeciwdepresyjnych pochodzących z lat 50. Z grupy SSRI najpopularniejszy lek na depresję na receptę to fluoksetyna. Sięgnięcie w drugiej kolejności po leki trójpierścieniowe nie oznacza ich gorszego działania, tylko większe prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, jak przyrost masy ciała, zmiany skórne czy zaburzenia potencji. Ogólnie zakłada się, że kuracja farmakologiczna w przypadku pierwszego zachorowania na depresję powinna trwać do momentu ustąpienia objawów i potem jeszcze podtrzymująco od pół roku do roku. W przypadku nawrotów czas ten wydłuża się nawet do kilku lat, a bywa, że okazuje się, że leki trzeba przyjmować do końca życia.
Przeczytaj też: Jakie leki antydepresyjne na receptę przedłuży lekarz rodzinny?
Jakie leki antydepresyjne przedłużamy w Onlinerecepta?
Przedłużenie recepty na leki stałe, w tym psychiatryczne w przypadku choroby afektywnej jedno lub dwubiegunowej, może odbyć się online. Warunkiem jest posiadanie zaświadczenia od lekarza psychiatry i dokumentacji medycznej potwierdzającej diagnozę, rodzaj i dawkowanie leków.