Pierwsze tabletki antykoncepcyjne – co musisz wiedzieć?

pierwsza antykoncepcja

Tabletka antykoncepcyjną ma długą historię, a jej skład się zmieniał. Obecne tabletki antykoncepcyjne zawierają w sobie mniejszą dawkę hormonów, niż te starszej generacji, dzięki czemu, chociażby nie hamują libido.

Jednak nim zdecydujemy się na pierwsze tabletki antykoncepcyjne, zmagamy się z rozmaitymi dylematami. Jak stosuje się tego typu metodę antykoncepcji? ? Kiedy jest odpowiedni czas, by zacząć zażywać tabletki?

Kiedy wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?

Edukacja seksualna w Polsce na tyle kuleje, że cały czas część nastolatek zakłada, że najbezpieczniejszy, by nie zajść w ciążę, będzie seks tuż po zakończonej miesiączce. Efektem tego jest ok. 20 tys. ciąż rocznie u dziewczyn w wieku 15-19 lat. Lekarz ginekolog nie powinien przepisać takich tabletek dziewczynom poniżej 16 r.ż., u których układ sterujący miesięcznym cyklem składający się z podwzgórza, przysadki i jajników, nie jest jeszcze dojrzały. Dlatego, żeby lekarz przepisał pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, nastolatka powinna regularnie miesiączkować, niektóre źródła podają, że najlepiej od przynajmniej 2 lat.

Jednak to czy lekarz wystawi receptę, czy nie, nie tylko od tego zależy, bo ważna jest też sytuacja prawna pacjentki. Osoby poniżej 16 r.ż. mogą być leczone tylko pod warunkiem wyrażenia zgody przez rodzica czy opiekuna prawnego. Między 16 a 18 r.ż. wymagana jest natomiast podwójna zgoda, ale wciąż decyzja rodzica jest niezbędna. Dopiero od 18 r.ż. młoda dziewczyna może samodzielnie o sobie decydować. Niezależnie od wieku, aby otrzymać pierwsze tabletki antykoncepcyjne, konieczna jest wizyta u lekarza i badanie ginekologiczne.

Pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych z przerwą czy bez?

Schemat przyjmowania tabletek zależny jest od tego czy są one dwuskładnikowe, czy jednoskładnikowe. Te pierwsze przyjmuje się od pierwszego dnia miesiączki przez 21 dni, po czym stosuje się 7-dniową przerwę. Tabletki jednoskładnikowe też najlepiej przyjmować od pierwszego dnia miesiączki i następnie bez przerwy przez 28 dni. Można zacząć ich stosowanie w innym dniu cyklu, jednak wtedy należy pamiętać, że pełną ochronę uzyskuje się dopiero po 7 dniach ich stosowania, co oznacza, że do tego czasu trzeba stosować alternatywne metody antykoncepcji.

Nieraz nastolatka nie rozważa jeszcze współżycia, a tym samym nie poszukuje antykoncepcji. Jednak lekarz może zdecydować o ich stosowaniu jako metodzie leczenia problemów z cerą, tabletki bowiem ograniczają działanie testosteronu, który często odpowiada za problemy z trądzikiem, tłustą cerą czy włosami.

Jak stosować tabletki antykoncepcyjne?

Ważne, by przyjmować je codziennie o tej samej porze, bo wtedy ich skuteczność jest najwyższa. Kiedy wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną? Można zacząć je przyjmować o każdej porze dnia, byle były to codziennie regularne pory. Jeśli jednak ich przyjmowanie obarczone jest ryzykiem skutków ubocznych w postaci nudności czy gorszego samopoczucia, najlepiej przyjmować je wieczorem.

Te najnowocześniejsze tabletki przyjmowane są bez przerwy, co jest bardziej wygodne dla nastolatek, które mogłyby mieć mniej samodyscypliny i zapominać kiedy przychodzi czas na kolejne opakowanie. Tak czy inaczej, decydując się na taką antykoncepcję, młoda dziewczyna musi mieć już samoświadomość i odpowiedzialność w podejściu do współżycia, bo w przeciwnym razie ryzyko nieskuteczności tabletek związane z nieregularnością ich przyjmowania rośnie.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.