Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – odstawienie a starania o dziecko

antykoncepcja a ciąża

Jak wynika z badań tabletki antykoncepcyjne wśród Europejek, w tym Polek, to druga najczęściej wybierana metoda antykoncepcji po prezerwatywie. Średni wiek, kiedy młode kobiety zaczynają po nie sięgać to niecałe 22 lata.

W tym wieku rzadko przeciętna młoda kobieta zastanawia się nad tym, jak tabletki antykoncepcyjne wpłyną na późniejszą decyzję o zajściu w ciążę. Głównie liczy się skuteczna antykoncepcja, a rozterki czy ich zażywanie będzie miało konsekwencje dla możliwości zajścia w ciążę, pojawiają się później.

Antykoncepcja hormonalna a płodność – garść statystyk

Mimo popularności tabletek antykoncepcyjnych część kobiet boryka się z dylematem, w jakim stopniu przyjmowanie przez dłuższy czas pewnej dawki hormonów i hamowanie w ten sposób owulacji wpływa na płodność. Badania jednak bezsprzecznie mówią o tym, że zahamowanie owulacji jest tymczasowe i w pełni odwracalne. Ewentualnie może się zdarzyć, że pełna równowaga hormonalna i regularna owulacja powróci nie od razu, a po kilku miesiącach.

Nie jest to jednak żaden niepokojący objaw. Faktem jest, że już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek można zajść w ciążę. Według badań aż połowie kobiet udaje się to w pierwszych trzech miesiącach, a w ciągu roku większość kobiet odnosi na tym polu sukces. Jednak tabletki antykoncepcyjne a ciąża to temat o wiele bardziej skomplikowany, a na naszą płodność wpływa wiele innych czynników.

Kiedy można zajść w ciążę po odstawieniu antykoncepcji?

Ciąża po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych z punktu widzenia samego przyjmowania hormonów, jest możliwa w pierwszym cyklu. Jednak to ważne, by w przypadku niepowodzeń nie zakładać, że winę ponoszą tabletki właśnie. Po pierwsze na płodność kobiety ma wpływ cały tryb życia kobiety, a zatem stres, sposób odżywiania, emocjonalne poczucie bezpieczeństwa, otyłość, nałogi. Po drugie istotną kwestią jest, to kiedy decydujemy się je odstawić. W innej sytuacji jest kobieta odstawiająca tabletki w wieku 27 lat, a w innej ta, która jest w wieku 35 lat lub więcej. Jednak decydując się na macierzyństwo, należy pamiętać, że zajście w ciążę po odstawieniu tabletek jest możliwe szybko, a ich stosowanie nie wpływa na płodność na późniejszych etapach życia. Komplikują ją inne czynniki.

Kiedy najlepiej zacząć starać się o dziecko po odstawieniu antykoncepcji?

Kiedy przymierzamy się do zajścia w ciążę, niewątpliwie chcemy zrobić wszystko, by być w takim momencie zdrowymi, a tym samym, by ciąża była bezpieczna. Gdy decydujemy się na odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a ciąża może przytrafić się niemal od razu, warto zawczasu zrobić badania, które zdaniem ginekologa będą potrzebne do ocenienia stanu zdrowia. Dodatkowo lepiej wcześniej zacząć stosować kwas foliowy, który powinien być suplementowany przez minimum 12 tygodni przed poczęciem przez każdą kobietę planującą zajście w ciążę. Dlatego dla własnego spokoju można dać swojemu organizmowi 3 miesiące na pełny powrót do hormonalnej równowagi, rozpocząć suplementację kwasem foliowym. Tabletki antykoncepcyjne nie są zatem groźne dla zdrowia, jak też stosowanie ich przez kobietę nie skutkuje negatywnie na zdrowiu przyszłego potomka. To, na co należy bardziej zwrócić uwagę, to ich odpowiedni dobór, który wykluczy wystąpienie skutków ubocznych uprzykrzających życie.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.