Czy w dni niepłodne można zajść w ciążę? Ile jest procent szans?

ból jajnika

Wiele kobiet w wieku reprodukcyjnym zadaje sobie pytanie, czy w dni niepłodne można zajść w ciążę. Kwestia zapłodnienia w dni niepłodne jest szczególnie istotna dla par starających się o dziecko, ale nie tylko. Również kobiety, które nie planują potomstwa, a jako metodę antykoncepcji stosują tzw. kalendarzyk małżeński lub komputer cyklu, powinny mieć świadomość, że w trakcie dni niepłodnych istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni płodne? Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne przed okresem?

Zajście w ciążę w dni niepłodne – kiedy mam dni płodne?

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne? Zacznijmy od podstaw. Najczęstsza długość kobiecego cyklu to 28 dni, przy czym jest to bardzo indywidualna kwestia. W normie mieszczą się cykle o długości od 21 do 35 dni. Pierwszy dzień cyklu przypada na pierwszy dzień krwawienia menstruacyjnego. Miesiączka zwykle trwa od 4 do 7 dni. W połowie cyklu (czyli najczęściej 14 dni od pierwszego dnia okresu) zwykle następuje owulacja. Owulacja to moment, w którym organizm kobiety uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Taka komórka jest gotowa do zapłodnienia i żyje około 24 godziny. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć 4-7 dni. Szacuje się więc, że dni płodne przypadają na okres między 7. a 15. dniem cyklu. Czy zatem w dni niepłodne można zajść w ciążę?

Dni niepłodne a zajście w ciążę – jak to możliwe?

Historia stara jak świat. Romantyczny wieczór, alkohol, atmosfera… Pod wpływem chwili dochodzi do stosunku bez zabezpieczenia. Emocje opadają, a Ty zaczynasz nerwowo analizować swój cykl i zastanawiać, się czy aby na pewno jesteś po owulacji…

Zajście w ciążę w dni niepłodne jest mało prawdopodobne, ale wciąż możliwe, dlatego po ryzykownym stosunku, aby oszczędzić sobie stresu, warto przyjąć antykoncepcję awaryjną potocznie zwaną tabletką „dzień po”. Antykoncepcja awaryjna zapobiega uwolnieniu komórki jajowej do jajowodu, a w sytuacji, kiedy do uwolnienia komórki już doszło, powoduje warunki utrudniające zagnieżdżenie się zarodka. Jeśli natomiast kobieta zaszła już w ciążę, tabletka nie powoduje poronienia. Zapłodnienie w dni niepłodne nie jest niemożliwe, dlatego jeśli od stosunku bez zabezpieczenia minęło mniej niż 120 godzin, warto zdobyć receptę na tabletkę „dzień po”.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne przed okresem?

Dni niepłodne mają dwie fazy – fazę niepłodności względnej (występującą przed jajeczkowaniem) i fazę niepłodności bezwzględnej (po owulacji, przed miesiączką). Zajście w ciążę najmniej prawdopodobne jest po owulacji, ale nie jest niemożliwe.

Zajście w ciążę po owulacji

Zajście w ciążę po owulacji jest mało prawdopodobne. Należy jednak mieć świadomość, że długość kobiecego cyklu to kwestia bardzo indywidualna. Warto poznawać swoje ciało i obserwować jego symptomy. W trakcie jajeczkowania śluz jest przezroczysty i przypomina białko kurzego jaja. Dodatkowo w trakcie owulacji nieznacznie podwyższa się temperatura ciała – zwykle o 0,2-0,5°C. Zajście w ciążę w dni niepłodne zdarza się rzadko pod warunkiem, że jesteśmy świadome, kiedy nasz organizm znajduje się w fazie niepłodności bezwzględnej.

Przeczytaj też: Jak przyspieszyć wywołanie miesiączki?

To ile jest proces szans na zajście w ciążę podczas dni niepłodnych?

To ile ostatecznie jest procent szans na zajście w ciążę w dni niepłodne? Szanse są nikłe, ale wciąż istnieje takie ryzyko. Trudno oszacować, ile jest procent szans na zajście w ciążę w dni niepłodne. Wynika to z faktu, że nie każda kobieta jest świadoma, kiedy dokładnie ma dni niepłodne. Dodatkowo na długość cyklu mogą wpływać różne czynniki, takie jak: stres, problemy hormonalne czy stosowanie restrykcyjnej diety, dlatego rzadko możemy mieć stuprocentową pewność, że właśnie jesteśmy w trakcie dni niepłodnych.

Zapłodnienie w dni niepłodne jest mało prawdopodobne, ale możliwe. Jeśli para, która nie stara się o dziecko, odbyła niezabezpieczony stosunek, warto oszczędzić sobie stresu i wziąć tabletkę „dzień po” dostępną na receptę.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.