Ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu — co może oznaczać?

tabletki rano wieczorem

Klatka piersiowa skrywa wiele tajemnic otoczonych pancerzem w postaci żeber. Zarówno serce, jak i przepona, płuca i oskrzela są tam chronione przed urazami zewnętrznymi. Jednak nie oznacza to, że tego obszaru w ciele nie spotykają choroby.

Kłucie lub ból w klatce piersiowej przy oddychaniu są jednym z objawów, które wymagają dogłębnej diagnozy. Nie tylko choroby serca czy układu oddechowego mogą dawać tego typu objawy, ale również choroby układu pokarmowego czy kostno-stawowego. Jakie są rodzaje i przyczyny bólu klatki piersiowej podczas oddychania?

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu – rodzaje

Gdy pojawia się ból klatki piersiowej przy oddychaniu, reagujemy od razu, bo pierwsze nasze myśli i obawy dotyczą serca. Faktycznie czasem taki objaw może oznaczać zawał serca, zapalenie osierdzia czy kardiomiopatii przerostowej, jednak nie zawsze. Dlatego ważne w diagnostyce będzie zarówno badanie fizykalne, jak i wykonanie takich badań, jak EKG, USG serca, RTG czy tomografii klatki piersiowej.

Dla badającego lekarza znaczenie będzie też miał rodzaj bólu, który może przyjmować formę ucisku, uczucia rozrywania, palenia, tępego lub ostrego kłucia. Istotne też jest umiejscowienie bólu (prawa czy lewa strona) oraz okoliczności występowania, czasem bowiem dyskomfort pojawia się podczas wysiłku, w spoczynku, w pozycji leżącej lub przy pochyleniu czy w trakcie połykania albo kaszlu.

Ból w klatce piersiowej – przyczyny

Poza schorzeniami układu krążenia przyczyną bólu w klatce piersiowej przy oddychaniu mogą być też schorzenia układu oddechowego. Zalicza się tu zatorowość płucną, zapalenie płuc i opłucnej czy odmę opłucnową. Charakterystycznym objawem przy tego typu schorzeniach będzie ból klatki piersiowej przy kaszlu, który czasem objawia się w postaci duszności. Inną przyczyną bólu w klatce piersiowej mogą być choroby układu pokarmowego, takie jak choroba wrzodowa, refluks przełykowo-żołądkowy czy zapalenie trzustki, którym często towarzyszą bóle różnych okolic brzucha czy wymioty.

Ból w klatce piersiowej nie tylko po wysiłku

Ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu nie musi wiązać się z intensywną aktywnością fizyczną, kiedy to wystarczy odpoczynek, by uspokoić oddech i pozbyć się dyskomfortu w klatce piersiowej. Przy braku wysiłku fizycznego ból może wskazywać na zapalenie osierdzia, który przyjmuje wtedy postać ostrą i kłującą i może utrzymywać się nawet do kilku godzin, mimo że osoba pozostaje w stanie spoczynku. Również przy zawale serca ból w klatce piersiowej przy wdechu może pojawić się zupełnie niespodziewanie w stanie spoczynku, łącznie z sytuacjami, gdy pojawia się rano, tym samym wybudzając ze snu.

Innym schorzeniem wywołującym ból w klatce piersiowej przy braku wysiłku fizycznego jest zapalenie płuc. Tu ból nasila się z każdym wdechem nawet w pozycji leżącej. Refluks żołądkowo-przełykowy również wywołuje dyskomfort w klatce piersiowej zupełnie niezwiązany z wysiłkiem fizycznym. W tym przypadku częściej przyjmie formę pieczenia.

Lokalizacja bólu w klatce piersiowej ma znaczenie

Różne schorzenia mogą wiązać się z bólem po prawej lub lewej stronie klatki piersiowej. Należy jednak zaznaczyć, że ból bardzo często rozlewa się i promieniuje na szyję, żuchwę  czy ramiona. Ból w klatce przy wdechu zlokalizowany po lewej stronie może wskazywać zarówno na choroby serca, jak i problemy trawienne, ale też nerwicę. Najczęściej ból po lewej stronie wskazuje na chorobę wieńcową serca, podrażnienie opłucnej, zespół Tietza, czyli zapalenie chrzęstno-kostne połączeń żeber i mostka lub przeciążenie mięśni klatki piersiowej.

Bóle nerwicowe, tzw. nerwobóle po lewej stronie nasilają się pod wpływem stresu. Dławica piersiowa związana z niedokrwieniem mięśnia sercowego często daje początkowe objawy w postaci bólu w klatce piersiowej po prawej stronie, choć równie często za mostkiem. Kłucie w klatce piersiowej przy wdechu po prawej stronie może też okazać się bólem promieniującym przy kamicy pęcherzyka żółciowego lub zapaleniu trzustki.

Ból w klatce piersiowej – do jakiego lekarza się udać?

Kiedy pojawia się ból w klatce piersiowej przy kaszlu czy wdechu, często na tyle się obawiamy, że zgłaszamy się na izbę przyjęć. Choroby układu krążenia są w Polsce najczęstszą przyczyną zgonów, dlatego objawów tego rodzaju nie ignorujemy. Przy bólu, który nie jest ostry ani długotrwały częściej umawiamy się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, który po zrobieniu wywiadu i wykonaniu podstawowych badań może skierować do innego specjalisty. W sytuacji, gdy wszelkie przesłanki natury medycznej zostaną wykluczone, będzie to psychiatra lub psycholog.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.