Co to jest krążek dopochwowy i jak go założyć?

krazek dopochwowy

Antykoncepcja hormonalna doustna dla wielu kobiet wiąże się z niewygodą codziennego pamiętania o zażyciu tabletki, wahaniem hormonów czy innymi wątpliwościami. Pierścień antykoncepcyjny zakłada się raz na 3 tygodnie i zawiera on mniejsze stężenie hormonów, przez co hormonalnych zawirowań nie ma. Krążek dopochwowy – jak założyć i jakie jest jego działanie?

Czym jest pierścień antykoncepcyjny?

Krążek wykonany jest z elastycznego, przeźroczystego tworzywa i ma średnicę ok. 5,5 cm, a grubość 4 mm. Zawarte są w nim hormony, estrogen i progesteron, które są stopniowo uwalniane i wchłaniane przez nabłonek w pochwie. Jest coraz częściej wybierany jako metoda antykoncepcji, bo wywołuje o wiele mniej skutków ubocznych, na które skarżą się niektóre kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne. Hormony w sposób łatwy i szybki przenikają do krwi i hamują owulację.

Jak założyć i wyjąć krążek antykoncepcyjny?

Pierścień zakłada się pierwszego dnia miesiączki. Aplikacja jest nieskomplikowana i kobieta może zakładać go sama. Należy stanąć w rozkroku, ewentualnie jedną nogę postawić wyżej opierając ją o wannę czy sedes. Krążek chwyta się w taki sposób, by znajdował się między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie wsuwa się go delikatnie do pochwy. O odpowiednim włożeniu krążka można mówić wtedy, kiedy jest on niewyczuwalny i nie uwiera. Najważniejsze, żeby stykał się z błoną śluzową, co oznacza, że wcale nie musi być założony głęboko. Usuwamy go dokładnie po 3 tygodniach, postępując podobnie, czyli chwytając między kciuk a palec wskazujący.

Skuteczność krążka antykoncepcyjnego

W porównaniu do antykoncepcji doustnej czy plastrów antykoncepcyjnych, stężenie hormonów w pierścieniu antykoncepcyjnym jest niższe. Jednak wg wskaźnika Pearla skuteczność krążka jest na poziomie 0,6 do 1,7 w porównaniu do innej antykoncepcji hormonalnej, która utrzymuje się na poziomie 0,2 do 0,9. Skuteczność zatem jest porównywalna i wysoka. Jednak należy pamiętać o usunięciu krążka dokładnie po 21 dniach, w przeciwnym razie jego skuteczność słabnie. Spada ona także w przypadku wypadnięcia krążka, który przez ok.3 godziny nie został z powrotem umieszczony w pochwie.

Krążek antykoncepcyjny – skutki uboczne

Każda antykoncepcja hormonalna ma wpływ na organizm w związku z czym krążek dopochwowy również może wywoływać skutki uboczne. Wymienić tu można, chociażby obniżone libido, wzmożony apetyt, bolesne miesiączki, tkliwość piersi, nudności i wymioty, trądzik, zawroty głowy czy brak miesiączki. Tycie to zjawisko, na które narzeka część kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Badania diagnostyczne dotyczące pierścienia antykoncepcyjnego wykazują niewielki przyrost wagi u stosujących go kobiet. Należy również zwrócić uwagę na to, że stosowanie tej metody nie zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ile kosztuje pierścień dopochwowy?

Dla osób, które wypróbowały pierścień antykoncepcyjny, to cena bywa czynnikiem decydującym o rezygnacji z tej metody. Krążek na 3 tygodnie kosztuje bowiem ok. 50 zł, co przewyższa cenę wielu tabletek antykoncepcyjnych. Można też zakupić naraz zestaw trzech krążków, które starczą na 3 cykle. Wtedy cena za jeden krążek antykoncepcyjny jest nieco niższa niż przy zakupie każdego z osobna.

Krążek dopochwowy nie jest jednak dla wszystkich kobiet, bowiem niektóre choroby, jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, wykluczają jego stosowanie. Dlatego też zawsze warto zaczerpnąć opinii lekarza, zanim zdecydujemy się na tego typu antykoncepcję.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.