Domowe sposoby na obniżenie wysokiego ciśnienia

domowe sposoby obniżające ciśnienie krwi

Chociaż ideały nie istnieją, to jednak w pewnych kwestiach warto do nich dążyć. Dla niektórych takim celem będzie ciśnienie krwi na poziomie 120/80 mm Hg. Co się kryje w tych liczbach i dlaczego warto mierzyć sobie ciśnienie? Co obniża ciśnienie krwi?

Jakie ciśnienie uważany za prawidłowe?

Wartość ciśnienia tętniczego wylicza się na podstawie ciśnienia skurczowego, które powinno mieścić się poniżej 140 mm Hg i rozkurczowego, które nie powinno przekraczać 90 mm Hg. Parametry powyżej tych wartości przy co najmniej dwóch badaniach u lekarza, wiążą się z diagnozą nadciśnienia tętniczego. Jeśli nasz wynik wskazuje na podwyższoną wartość ciśnienia rozkurczowego, a wartość ciśnienia skurczowego jest prawidłowa, nadal zdiagnozowane może być nadciśnienie. Wysokie ciśnienie rozkurczowe wiąże się z podobnymi przyczynami i sposobem leczenia. Jak zmniejszyć ciśnieniewtedy, gdy obserwujemy, że jest ono za wysokie?

Przyczyny nadciśnienia tętniczego?

Obecnie nadciśnienie tętnicze,  podobnie jak zawały serca, cukrzyca czy otyłość zalicza się do chorób cywilizacyjnych. W większości przypadków przyczyn nadciśnienia nie da się ustalić i wtedy choroba określana jest, jako nadciśnienie tętnicze pierwotne. W pozostałych przypadkach najczęstsze przyczyny nadciśnienia tętniczego wtórnego to:

  • leki (głównie doustne leki antykoncepcyjne, glikokortykoidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, cyklosporyna)
  • ciąża
  • obturacyjny bezdech senny
  • choroby miąższu nerek
  • przeszczep nerek
  • choroba Conna

Czasem przyczyna może leżeć też w przebytych zabiegach chirurgicznych czy nawet nadczynności tarczycy.

Czym obniżyć wysokie ciśnienie krwi?

Styl życia ma duże znaczenie w radzeniu sobie z chorobami cywilizacyjnymi, jednak często już na początku trzeba włączyć farmakologię. Czym obniżyć ciśnienie? Lekarze stosują kilka typów leków na nadciśnienie. Zalicza się tu beta – blokery, alfa – blokery, leki moczopędne, leki działające na CUN, inhibitory konwertazy angiotensyny. Czasem leczenie farmakologiczne po kilku miesiącach można zredukować lub przerwać, ale warto  kontrolować swoje ciśnienie, przede wszystkim mierząc je regularnie, ale też stosując domowe sposoby na obniżenie ciśnienia.

Co jeszcze obniża ciśnienie krwi? Domowe sposoby

Przede wszystkim należy dbać o sprawność fizyczną. W przypadku nadwagi kluczowe będzie obniżenie i kontrolowanie wagi. Z diety należy wyeliminować mocną kawę i herbatę, a także ograniczyć spożycie soli kuchennej do minimum. Tu warto wyrobić sobie nawyk czytania etykiet produktów spożywczych, które zakupujemy.Jak zbić ciśnienie domowymi sposobami? Wyeliminowanie alkoholu i palenia papierosów będzie bezwzględnie zalecane przez lekarza.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe – jak obniżyć?

Tu też obok farmakoterapii należy zastosować zdrową i zbilansowaną dietę opartą o świeże produkty, a nie żywność wysoko przetworzoną, którą powinno się łączyć z ćwiczeniami na świeżym powietrzu, co dotleni serce, a tym samym komórki ciała. Niektórzy dietetycy zalecają też dietę bogatą w potas, którą osoby z nadciśnieniem powinny wprowadzić w swoje życie. Jeśli wiąże się to ze spożywaniem świeżych pomidorów, bananów czy suszonych śliwek, to na pewno nie zaszkodzi. Jeśli jednak chcemy zastosować jakiekolwiek preparaty z zawartością potasu, powinniśmy skonsultować to z lekarzem. Sami nie szukajmy sposobów na to, jak zbić wysokie ciśnieniekrwi, bo metody postępowania zależne są od diagnozy, której sami nie postawimy.

Wykorzystujemy pliki cookies do personalizacji treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie.